"> Зв'язки видатних письменників з Сумщиною

Зв"язки Д.І. Фонвізіна з нашим краєм

Зв"язки Д.І. Фонвізіна з нашим краєм


КРИВКО Я.


Влітку 1786 року відомий російський письменник, «сатиры смелый властелин» і «друг свободы», Денис Іванович Фонвізін, направляючись з Москви за кордон в Карлсбад (нині Карлові Вари в Чехословаччині) для лікування, проїздив через наш край. Про це сам письменник розповідає в своєму подорожньому «Журнале путешествия». Хворого письменника супроводжували його дружина Теодора, домашня доглядальниця та один московський поштар.

У своєму подорожньому журналі Фонвізін згадує, що він 3 липня надвечір прибув до першого малоросійського постоялого двору в Есмані (нині с. Червоне Глухівського району) і тут ночував.


До м. Глухова письменник прибув після обіду 4 липня і зупинився в дворянина Івана Федоровича Гум... (це прізвище з деяких міркувань письменник подав скорочено). У Глухові Фонвізін пробув майже 4 дні. Тут хворий письменник добре відпочив, звідси він вислав листи багатьом своїм знайомим.


Перебуваючи в Глухові, спостережливий письменник помітив, що на Україні в порівнянні з Росією люди харчуються краще. Спостерігаючи сімейне життя господарств та їх ставлення до своїх дворових людей, Фонвізін переконався і зробив висновок, що і на Україні є справжні простакови. Про це письменник заніс до свого журналу такий запис: «Иван Федорович со своей женой Марфой Григорьевной суть подлинные Простаковы из комедии моей «Недоросль».


Ранком 8 липня, виїжджаючи з Глухова, Фонвізін щедро розрахувався з господарями, а також дав 2 червоних дворовим людям, які виявили до хворого письменника надзвичайно чуйне ставлення і старанно його обслуговували. Але ці гроші на очах Фонвізіна «госпожа Простакова тотчас вилучила у бедных людей своих». Це ще раз підтвердило глибоку типовість створених Фонвізіним образів жорстоких дворян-самодурів в його безсмертній комедії «Недоросль».


Залишивши Глухів, письменник опівдні прибув до с. Тулиголове Кролевецького району і тут обідав у кареті біля постоялого двору.


Цього ж дня надвечір Фонвізін приїхав до с. Алтинівки і змушений був зупинитись ночувати в будинку купця Сидельникова, бо на все село більше ні в кого не було пристойного житла, де зміг би зупинитись і відпочити хворий письменник.


Приїзд у село якогось незнайомого подорожнього у великому екіпажі (кареті) відразу ж привернув увагу сільських дітей. Вони оточили карету і з цікавістю розглядали цю людину з високим чолом і сумними очима. Темні і затуркані діти не знали, хто такий Фонвізін. Та в Алтинівці й не було тоді людини, яка могла б їм це пояснити, бо в селі лише в другій половині ХІХ століття відкрито однокласну школу.


З Алтинівки письменник виїхав ранком 9 липня в напрямку Батуріна і Києва.


Количество показов: 1544
Джерело інформації:  Я. Кривко. Зв"язки Д.І. Фонвізіна з нашим краєм // Маяк комунізму. – 1965. – 6 квіт.

Возврат к списку


ВКонтакт Facebook Google Plus Одноклассники Twitter Livejournal Liveinternet Mail.Ru


 • Режим роботи

  Понеділок - четвер з 9.00 до 20.00 години
  Субота - неділя з 10.00 до 19.00 години
  Вихідний день - п'ятниця
  Санітарний день - третя середа місяця


 • Пошук на сайті

  Введіть слово або словосполучення, яке Ви бажаєте знайти на нашому сайті:


 • Наші контакти

  Адреса:  Україна, 40000, місто Суми-МСП, вул. Кооперативна, 6

  Телефони: +38 (0542) 22-21-28, 22-47-69, 22-63-32

  Email: lib@library.sumy.ua