"> Зв'язки видатних письменників з Сумщиною

Три книги про Чехова

Три книги про Чехова


Ш. ВЯДРО


Спогади про великого російського художника слова А.П.Чехова багаті й різноманітні. І все ж кожен рядок, який доповнює новими рисами образ митця, лікаря й людини, завжди нас хвилює. Саме це відчуваєш, прочитавши книгу сестри письменника Марії Павлівни Чехової «Из далёкого прошлого», випущену Держлітвидавом (Москва).


Майже 94 роки прожила Марія Павлівна і більше ніж півсторіччя з них, після смерті брата, провела в Ялті, організувавши тут відомий в усьому світі Будинок-музей Чехова.


Те, що вдалося почути їй з уст брата, побачити в його оточенні, довідатись з розмов і зустрічей з близькими, не завжди вдавалося будь-кому іншому. Тому в книзі, поряд з відомими фактами, ми дізнаємося й багато нових. Автор спиняється не тільки на особистих побутових, а головне – на творчих деталях. Ми дістаємо широке уявлення про обставини, пов’язані з виникненням окремих творів А.П.Чехова. В новому світлі постають, наприклад, образи й прообрази «Герця», «Трьох років», «Про кохання» та інших оповідань і повістей.


З особливим інтересом знайомиться український читач зі сторінками книги, в яких Марія Павлівна згадує про перебування письменника на Луці, в Сумах, де в нього гостювали відомі літератори, художники, артисти, зокрема – поет О.М.Плещєєв. Вечорами тут, на дачі Линтварьових, відбувалися цікаві бесіди.


«Ми приїхали. Дача прекрасна, місцевість поетична, флігель просторий і чистенький, меблі зручні і в достатку. Кімнати світлі і красиві, господарі, мабуть, люб’язні. Ставок величезний, з версту довжиною. Судячи за його виглядом, риби в ньому до біса… Бабкіно, порівняно з теперішньою дачею, шеляга мідного не варте. Сам нічний шум може з розуму звести. Пахне чудово, сад старий-старезний…»


Так писав у листі до брата, Івана Павловича, А.П. Чехов. Своїх нових знайомих Линтварьових, уперше побачивши в 1888 році хутір Луку під Сумами.


Лист цей наводиться у книзі.


З Луки Антон Павлович разом зі своїми друзями їздив на Полтавщину, де одного часу мав намір навіть оселитися, знайомився з мальовничими куточками української землі. «Йому, - пише сестра письменника, - подобалась Україна, її працьовитий, життєрадісний народ, її чудова природа. Йому хотілося повніше ознайомитися з народним побутом, зі звичаями, умовами життя селян. Ми проїхали по Україні близько 400 верст. Важко сказати, що більше принесло нам задоволення: чи веселощі поїздки, поезія її, а найвірніше – і те й інше».


Заключні розділи книги розповідають про ялтинське життя, смерть і похорон письменника, вшанування його пам’яті в наші дні.


Добру справу зробив М.О.Сисоєв, який довгий час працював у Ялтинському будинку-музеї письменника, записавши в останні роки життя М.П.Чехової її спогади. Варто було б, на нашу думку, видати їх і українською мовою.


Книга ця – не єдина в мемуарних чеховських виданнях, що останнім часом побачили світ у зв’язку зі сторіччям з дня народження письменника, яке широко відзначалося в 1960 році у нашій країні та за кордоном.


Кожний, кому дорогі творчість Чехова, пам’ять про нього, не пройде байдуже повз 68-й том «Литературного наследства» (Видавництво АН СРСР).


Різноманітні спогади про зустрічі з Чеховим. Тут представлені: І.Бунін, К.Коровін, І.Альтшулер та ін. Привертають увагу уривки зі спогадів видатної української артистки М.Заньковецької. У свій час вони були записані з її слів біографом актриси Н.Лазурською. Марія Костянтинівна розповідає про сою дружбу з А.П.Чеховим : «Обіцяв написати п’єсу, в якій для мене буде одна роль виключно українською мовою. Потім якось говорив, що вже пише таку п’єсу, але про дальшу її долю я нічого не знаю; наші шляхи розійшлися: він почав хворіти, йому доводилося жити то в Криму, то за кордоном, і більше я з ним не зустрічалася, а надзвичайної чистоти душевної була людина».


Письменник О. Борщагівський, коментуючи в статті ці спогади, наводить ряд фактів, які свідчать про великий інтерес Чехова до М.Заньковецької та високу оцінку її таланту.


Ще одна книга про письменника – нове, доповнене і змінене видання збірки «А.П.Чехов в воспоминаниях современников» (Держлітвидав, Москва). Серед вміщених у ній матеріалів, особливо в мемуарах Михайла Павловича Чехова, теж чимало рядків присвячено перебуванню Антона Павловича на Україні.


Количество показов: 1552
Джерело інформації:  Ш. Вядро. Три книги про Чехова // Ленінська правда. – 1964. – 4 лют. – С.3.

Возврат к списку


ВКонтакт Facebook Google Plus Одноклассники Twitter Livejournal Liveinternet Mail.Ru


 • Режим роботи

  Понеділок - четвер з 9.00 до 20.00 години
  Субота - неділя з 10.00 до 19.00 години
  Вихідний день - п'ятниця
  Санітарний день - третя середа місяця


 • Пошук на сайті

  Введіть слово або словосполучення, яке Ви бажаєте знайти на нашому сайті:


 • Наші контакти

  Адреса:  Україна, 40000, місто Суми-МСП, вул. Кооперативна, 6

  Телефони: +38 (0542) 22-21-28, 22-47-69, 22-63-32

  Email: lib@library.sumy.ua