"> Зв'язки видатних письменників з Сумщиною

Найперший фільм про Чехова, знятий в Сумах

Найперший фільм про Чехова, знятий в Сумах


П. САПУХІН


Якби хтось запитав, твори якого письменника найбільше екранізовані в радянській кінематографії, ви напевно, назвали б прізвище Чехова. І на підтвердження своєї відповіді відразу б послалися на такі кінофільми, як «Анна на шиї», «Будинок з мезоніном», «Наречена», «Дама з собачкою», «Людина в футлярі», «Весілля» і багато інших. Згадали б і документальні фільми про письменника , А от найперший фільм, присвячений Чехову, мабуть, згадали б далеко не всі.


Воно й не дивно. З’явився той фільм ще за дореволюційних часів, 50 років тому, і обійшов він порівняно небагато міст тодішньої Росії.


Короткометражну картину, про яку тут йдеться, знімала харківська фірма братів Пате. І знаєте, де? На околицях Сум, на Луці, там, де Антон Павлович колись жив на дачі і звідки писав своїм друзям: «Просторо до такої міри, що мені здається, ніби за свої 100 карбованців я одержав право жити на широчіні, якій не видно кінця».


Куточки цього простору, пов’язані з перебуванням великого російського письменника, і становили зміст найпершого фільму про А.П.Чехова. Так цей фільм і називався: «Чеховські куточки у Сумах».


Перед поглядом глядачів проходили кадри: лучанська садиба поміщиків Линтварьових з білими будинками, білою цегляною огорожею і високими пірамідальними тополями; весь у зелені крислатих дерев невеличкий флігель з колонами, в якому Чехов писав повість «Сумна історія» і п’єсу «Лісовик»; панорама долини Псла з високого горба за чеховською дачею, поетичний – в оточенні лісу – водяний млин на Пслі, де письменник любив рибалити. І ряд інших, овіяних дорогими спогадами про Чехова куточків, - всього 26 кадрів.


В 1913 році фільм демонструвався в Харкові та в усіх повітових містах Харківської губернії, у Москві, у Сумах, про що повідомила своїм читачам тодішня газета «Сумской вестник».


Картина сприймалась з тим більшим інтересом, що незадовго перед цим вийшли з друку листи Чехова видані його сестрою Марією Павлівною. І тим, хто дивився фільм, мимохіть згадувалось, з яким захопленням Антон Павлович писав із Сум про свою українську дачу: «Так у мене хороше, що й описати не можна. Природа розкішна, краса навкруги, простору безодня, люди хороші, повітря тепле, тони теж теплі, м’які».


Час вніс істотні зміни в ландшафт місцевості, яка колись зачарувала Антона Павловича. Нам важко тепер відтворити в уяві ту повінь красот природи, що так захоплювала на Луці письменника. А як би допоміг у цьому документальний кінофільм, створений 50 років тому! Можливо, він не зник безслідно, а десь зберігається…


В усякому разі, Сумському будинкові-музею А.П.Чехова слід би його розшукати.


Количество показов: 1503
Джерело інформації:  П.Сапухін. Найперший фільм про Чехова, знятий в Сумах // Ленінська правда. – 1963. – 3 квіт. – С.3.

Возврат к списку


ВКонтакт Facebook Google Plus Одноклассники Twitter Livejournal Liveinternet Mail.Ru


 • Режим роботи

  Понеділок - четвер з 9.00 до 20.00 години
  Субота - неділя з 10.00 до 19.00 години
  Вихідний день - п'ятниця
  Санітарний день - третя середа місяця


 • Пошук на сайті

  Введіть слово або словосполучення, яке Ви бажаєте знайти на нашому сайті:


 • Наші контакти

  Адреса:  Україна, 40000, місто Суми-МСП, вул. Кооперативна, 6

  Телефони: +38 (0542) 22-21-28, 22-47-69, 22-63-32

  Email: lib@library.sumy.ua