"> Зв'язки видатних письменників з Сумщиною

Зв’язки С.М.Сергєєва-Ценського з Сумщиною

Зв’язки С.М.Сергєєва-Ценського з Сумщиною

Кривко Я.


Видатний російський пи­сьменник — академік, чудо­вий майстер художнього сло­ва, лауреат державної премії І ступеня Сергій Миколайович Сергєєв-Ценський має досить тісні біографічні зв'язки з Сумщиною.


Восени 1892 року Сергєєв-Ценський вступив до Глухівського учительського інститу­ту. Пізніше в листі до колек­тиву студентів і викладачів Інституту від 15 листопада 1948 року письменник так пояснює причини, які спону­кали його вступити до цього учбового закладу: «Мені потрібно було в зв'яз­ку з повною відсутністю кош­тів для одержання освіти вступити в такий учбовий за­клад, де б я міг вчитись на казенний кошт. Ось чому я приїхав тоді в повітове місто Глухів Чернігівської. губернії з губернського Тамбова. Учи­тельських інститутів тоді — цих університетів для бід­них — було на всю Росію ли­ше дев'ять...»


Далі в цьому ж листі він тепло згадує своє трирічне на­вчання в інституті і передових викладачів — Білявського, Андрієвського, Демкова, Линника та інших, яким він вдяч­ний за глибокі знання і все­бічну освіту, що носила «ен­циклопедичний характер». Пи­ше: «Глухівський учитель­ський інститут заклав міцний фундамент моєї освіти. Крім того, познайомив мене з Україною, з українською мо­вою (в обсязі Шевченка), з українськими піснями, а це також мало для мене велике значення».


У 1895 році Сергєєв-Цен­ський досить успішно закінчив інститут з відзнакою (золо­тою медаллю).


Протягом усього довголіт­нього життя (письменник прожив понад 83 роки) він періо­дично підтримував листовні зв'язки з нашим колективом і завжди його поздоровляв ві­тальними телеграмами з наго­ди різних ювілейних дат у житті інституту, який, до ре­чі, існує з 1874 року.


Коли восени І949 року Глухівський учительський інсти­тут відзначав 75-річчя свого існування, Сергєєв-Ценський надіслав вітальну телеграму: «Сердечно поздоровляю з урочистим днем — 75-річчям інституту — викладачів і студентів. Гаряче бажаю дальшого процвітання. Дуже шкодую, що не можу приїха­ти на свято інституту, про який понад піввіку зберігаю світлі спогади. Академік Сергєєв-Ценський. Алушта, вересень 1949 року».


У свою чергу ї наш колек­тив ніколи не забував свого любимого письменника. В кін­ці вересня 1955 року ми від­значали 80-річчя з дня наро­дження Сергєєва-Ценського і надіслали йому теплого ві­тального листа. У відповідь на це поздоровлення автор багатотомних епопей «Преображение России» й «Севастопольская страда» надіслав телеграму: «Дуже вдячний за віталь­ного листа. Бажаю процві­тання інституту. Сердечний привіт студентам І викладачам. Книжки свої висилаю бібліотеці інституту. Академік Сергєєв-Ценський».


А в кінці 1957 року в бібліотеку інституту письменник надіслав повне зібрання своїх творів у 10 томах і кілька книжок окремих видань з автографом: «В подарунок Глухівському педінституту. Академік Сергєєв-Ценський.


Видатний реаліст до кінця свого життя не випускав пера з рук і активно працював над своїми творами,передавав свій багатий творчий досвід молодим письменникам-початківцям, зокрема - глухівчанам, про що свідчить лист Сергєєва-Ценського від того 1956 року до глухівчанина Олега Садовського.


Сергєєв-Ценський належить до славної когорти видатних російських письменників, які глибоко вірили у невичерпні сили рідного народу. Вшановуючи пам'ять видатного вихованця нашого інституту, Глухівська міська Рада назвала іменем Сергєєва-Ценського вулицю та провулок у Глухові.


Количество показов: 1884
Джерело інформації:  // Ленінська правда. – 1963. – 5 січ. – С.3.

Возврат к списку


ВКонтакт Facebook Google Plus Одноклассники Twitter Livejournal Liveinternet Mail.Ru


 • Режим роботи

  Понеділок - четвер з 9.00 до 20.00 години
  Субота - неділя з 10.00 до 19.00 години
  Вихідний день - п'ятниця
  Санітарний день - третя середа місяця


 • Пошук на сайті

  Введіть слово або словосполучення, яке Ви бажаєте знайти на нашому сайті:


 • Наші контакти

  Адреса:  Україна, 40000, місто Суми-МСП, вул. Кооперативна, 6

  Телефони: +38 (0542) 22-21-28, 22-47-69, 22-63-32

  Email: lib@library.sumy.ua