"> Зв'язки видатних письменників з Сумщиною

Перебування Гаврилюка на Сумщині

Перебування Гаврилюка на Сумщині

 

ІЛЬЧЕНКО С.


Жителі Стецьківки Хотінського району ще пам'ятають сім'ю україн­ського поета, борця проти панської Польщі Олександра Гаврилюка, яка жила в роки першої світової війни в цьому селі.


Важко було матері поета Анастасії Климентівні з малими дітьми. Доводилось весь час наймитувати, щоб виростити їх і самій не вмер­ти з голоду. «Працювала і в помі­щиків, і в куркулів, і в попів. Вони мало чим різнились один від одно­го. Всі тягнули з бідняка останні сили, а коли треба було платити за роботу — виганяли геть».


Малий Олександр ходив до сіль­ської початкової школи. Пізніше він згадував, як приїхав з армії батько і «зі стіни люто зірвав і подер на дрібні шматки портрет царя, що був спершу святістю, а тепер — пред­метом найбільшої ненависті мужи­ків у шинелях, бо несподівано ви­явилось, що війна — страшна під­лота царська..., а всі люди є лише страшно обдурені, але час із цим скінчити, з корінням викорчувати і на руїні збудувати інший, новий, прекрасний світ».


На одній з демонстрацій селян Стецьківки поруч з батьком йшов і малий Олександр. Пізніше, вже ре­волюціонером, він з гордістю згаду­вав цю подію: ходив з батьком «під червоними прапорами в натов­пі, що співав про новий світ».


Мати літератора Анастасія Климентівна, якій вже минуло 75 років, розповідає:


«Пам'ятаю, тулилася я з дітьми в хаті одного селянина Харківської губернії. Хліб куркулі сховали, і нам довелось голодувати... Свяще­ник ходив по селу, збираючи по­жертвування богові. Зайшовши в нашу хату і побачивши обірваних дитинчат, голі стіни і холодну піч,він спитав:


— А на святій сповіді ви були?

— Ні,—відповідаю,—не була.

— Як же будете непосвячену паску їсти? Адже це смертний гріх!

— Але я не мала з чого її спек­ти,—відповіла я попові.

— Треба було влітку не спати.


Анастасія Гаврилюк розповіла попові про те, як вона ціле літо робила в набожного куркуля Івана Шаповала, як він вигнав її з дво­ру, коли треба було розрахуватися, як він закопав хліб, а тепер ніхто не хоче заступитися, щоб примуси­ти його заплатити за роботу. Ска­зала, що чекає більшовиків, які заступляться за бідних.


«Піп вибухнув грубою лайкою на адресу більшовиків, — говорить Анастасія Гаврилюк, — розсерди­лась на попа і я. — Ви такий са­мий, як Іван Шаповал. Ви теж за­копали в землю хліб, який одержа­ли від селян за виконання релігій­них треб. А наші діти пухнуть з го­лоду. Ви не піклуєтесь про спасіння християнських душ, а торгуєте бо­гом і царством небесним. Піп вибіг з хати».


Тепер «ось понад 40 років, — говорить мати Гаврилюка, — я не вірю в бога...» Шахрайство ксьон­дзів, лицемірство попів, монахів, монашок, весь бруд священиків, їх зажерливість і брехня про бога просвітили розум і почуття Анастасії Климентівни. Вона стала атеїст­кою. І заявила:


« Я не вірю в бога і виховала атеїстами своїх дітей. Мій син Олександр Гаврилюк боровся проти релігії з усією пристрастю на сто­рінках своїх книг... Правильне розуміння природи і життя дає нам тільки наука».


Добрим словом згадують жителі Стецьківки мужню, чудову жінку— матір революціонера, поета Олек­сандра Якимовича Гаврилюка.


Количество показов: 1716
Джерело інформації:  Ільченко С. Перебування Гаврилюка на Сумщині // Ленінська правда. – 1959. – 7 черв. – С.4.

Возврат к списку


ВКонтакт Facebook Google Plus Одноклассники Twitter Livejournal Liveinternet Mail.Ru


 • Режим роботи

  Понеділок - четвер з 9.00 до 20.00 години
  Субота - неділя з 10.00 до 19.00 години
  Вихідний день - п'ятниця
  Санітарний день - третя середа місяця


 • Пошук на сайті

  Введіть слово або словосполучення, яке Ви бажаєте знайти на нашому сайті:


 • Наші контакти

  Адреса:  Україна, 40000, місто Суми-МСП, вул. Кооперативна, 6

  Телефони: +38 (0542) 22-21-28, 22-47-69, 22-63-32

  Email: lib@library.sumy.ua