"> Зв'язки видатних письменників з Сумщиною

Степанові шляхи

Степанові шляхи


ЧЕРЕДНИКОВ Ю.


Талановитий педагог за професією, письменник за покликанням Степан Васильченко йшов до вершин майстерності крутими дорогами крізь поневіряння й тюрми, війни і лихоліття. Тернисті шляхи його долі не раз пролягали й нашою Сумщиною.


...Вересень 1904 року. Молодий учитель Степан Васильченко вступає до Глухівського вчительського інституту. Це був тоді єдиний на Україні навчальний заклад, куди мали можливість потрапити вчителі з сіл, які хотіли здобути вищу освіту. Учительство називало його «мужицьким університетом".


З початку 1905 року країною прокотилися робітничі страйки і селянські заворушення. Невдовзі розгортається й студентський рух з вимогами політичних свобод. Після виступів студентів Київського університету і вихованці Глухівського інституту висунули вимоги щодо демократизації в управлінні інститутом, змін навчальних програм тощо. На студентських зборах Васильченка було обрано делегатом для вручення директорові петиції з вимогами. Але вимоги були відхилені. Тоді Васильченко разом зі своїми товаришами на знак протесту організовує студентський страйк. Услід за студентами виступили й учні старших класів місцевої чоловічої гімназії.


У жовтні Васильченко та його однодумці організовують антиурядову демонстрацію в Глухові, дійшло навіть до сутичок з козаками. Пізніше, в автобіографічній повісті «Мій шлях», письменник напише: «Декілька моментів жовтневих у Глухові днів лишились у мене назавжди. Перший - це коли на вулицях Глухова вперше загриміла «Марсельєза» в тамошньому натовпі з червоними прапорами. Навіть причулось, як прилюдно, тут, на вулиці, рвалися й падали на землю кайдани. Вірилось, що так уже й буде».


На початку першої світової війни письменника було мобілізовано до діючої армії. І знову Васильченкові довелося побачити стародавній Глухів. Наприкінці липня 1914 року новобранців припроваджують до міста для проходження військової підготовки перед відправкою на фронт. «Спобігла мене мобілізація коло Ічні, - писав Васильченко в листі до Є.Чикаленка, - й опам'ятався я тільки ось у Глухові, в солдатському мундирі 22 запасного батальйону і в чині молодого солдата, «четвертой» роти».


Попри тяжкі військові будні, коли траплялася вільна хвилинка, Васильченко любив пройти знайомими вулицями Глухова, згадати молодість, навчання в інституті, друзів студентських років. Після місячної муштри новобранців погнали далі, на захід до Вінниці, поближче до передової. Війна вимагала гарматного м’яса.


1920-го року письменницькі шляхи знову привели Васильченка в наші краї. Влітку з Києва на гастролі до міст і сіл Лівобережжя вирушила хорова капела «Думка». Разом з нею як кореспондент, поїхав і Степан Васильченко. Маршрут пролягав через Лубни, Ромодан, Миргород, Полтаву, Харків, Кременчук, Ромни, Бахмач і назад у Київ…


Їхати доводилося то залізницею, то на підводах, іноді мандрували від села до села пішки. Виступали не тільки в містах, а й у віддалених селах. Концерти «Думки» збирали численну аудиторію. Васильченко на власні очі побачив, як, незважаючи на війну, розруху, голод люди не втратили надії, любові до української пісні.


В кінці серпня капела дісталася Ромен. Васильченко занотовує в своєму щоденнику: «В Ромнах розмістились у великій напівпорожній пустці-готелі на другому поверсі». Актори дали в місті п’ять концертів. Після кожного виступу – гарячі оплески, щирі розмови. Майже тиждень перебувала капела в Ромнах. І всі її концерти проходили з незмінним успіхом.


…Більше шести десятиріч минуло, відколи не стало майстра. Та його прекрасні твори живуть і радують серця людей.


Количество показов: 1747

Возврат к списку


ВКонтакт Facebook Google Plus Одноклассники Twitter Livejournal Liveinternet Mail.Ru


 • Режим роботи

  Понеділок - четвер з 9.00 до 20.00 години
  Субота - неділя з 10.00 до 19.00 години
  Вихідний день - п'ятниця
  Санітарний день - третя середа місяця


 • Пошук на сайті

  Введіть слово або словосполучення, яке Ви бажаєте знайти на нашому сайті:


 • Наші контакти

  Адреса:  Україна, 40000, місто Суми-МСП, вул. Кооперативна, 6

  Телефони: +38 (0542) 22-21-28, 22-47-69, 22-63-32

  Email: lib@library.sumy.ua