"> Міста перебування Лесі Українки на Сумщині

Там, де бувала Леся Українка

Там, де бувала Леся Українка


Г. ПЕТРОВ


Про перебування Лесі Українки на Сумщині в селі Косівщині і писалося, і говорилося багато. Замітки про цей факт з'являлися і в сумській пресі. От тільки ніде не зустрічалось жодної згадки: а чи ж залишилося в тому селі бодай найменші сліди перебування славної української письменниці, першої серед поетес світу.


І ось торік восени в одіну з неділь я вирішив відвідати Косівщину, бо, на мою думку, кращого; відпочинку, ніж мандри ї порідному краю, не існує. Те, що вдалося побачити, перевершило всі сподівання. В селі ще й досі збереглася хата народної лікарки Параски Богуш, до якої в 1889 році приїздила на лікування поетеса. Хата від років похилилася на бік і стоїть, як мовчазний свідок тих численних відвідин, які знало село в другій половині минулого сторіччя. Збереглася і вулиця, якою ходила наша Леся. Було тоді в селі всього 15 дворів. Власне, це був хутір з однією-однісінькою вуличкою. Тепер Косівщина велике село, в якому розташований один із кращих колгоспів району. Я двічі повторив слово збереглася, бо скоро вже можливо не буде ні тієї хати, ні тієї вулиці. На їх місці гулятимуть хвилі Косівщинського моря, яке зараз будується.


Найбільша несподіванка чекала мене попереду. Виявилось, що живий один дідусь, який на власні очі бачив Лесю Українку. Це колгоспний сторож Яків Євдокимович Богуш. Коли приїздила поетеса, мав він 9 років. За довгий вік чимало спливло подій. Тільки дідусь досі добре пам'ятає, що хвора дівчина, яка ходила по селу з паличкою, відразу привернула загальну увагу. Вона була худорлява, просто зодягнена. І що найбільше вражало: була наче б то з багатої сім'ї, а розмовляла українською мовою, розпитувала селян про їх життя. Серед всіх, хто приїздив лікуватись здалеку, таких не траплялось ні раніше, ні пізніше.


Під час відвідування Косівщини я поцікавився, чи тут якось увічнено пам'ять про перебування Лесі Українки. Виявилось майже ні. А чому б не присвоїти імені поетеси школі? А чому б не встановити меморіальної дошки? І хіба б не прикрасив село бюст поетеси?

Над цим варто подумати.

Повертався я з Косівщини ввечері, втішаючись баченим і почутим.


Количество показов: 2968
Джерело інформації:  Г. Петров. Там, де бувала Леся Українка: До 95-річчя з дня народження поетеси // Вперед. -1966. - 24 лют.

Возврат к списку


ВКонтакт Facebook Google Plus Одноклассники Twitter Livejournal Liveinternet Mail.Ru


 • Режим роботи

  Понеділок - четвер з 9.00 до 20.00 години
  Субота - неділя з 10.00 до 19.00 години
  Вихідний день - п'ятниця
  Санітарний день - третя середа місяця


 • Пошук на сайті

  Введіть слово або словосполучення, яке Ви бажаєте знайти на нашому сайті:


 • Наші контакти

  Адреса:  Україна, 40000, місто Суми-МСП, вул. Кооперативна, 6

  Телефони: +38 (0542) 22-21-28, 22-47-69, 22-63-32

  Email: lib@library.sumy.ua