"> Духовний світ дитячої бібліотеки

Духовний світ дитячої бібліотеки

14.02.2011

Духовний світ дитячої бібліотеки


“Гарна бібліотека є книжковим відображенням Всесвіту”, - говорив відомий вчений – бібліотекознавець М.Рубакін. Тож слід пам’ятати, що відкриваючи перед дитиною двері бібліотеки, ми ніби даруємо їй Всесвіт.


Але відкрити двері мало. Треба наполегливо працювати, щоб за допомогою книги сприяти духовному зростанню дитини, формувати у неї почуття патріотизму, готувати дітей до їхнього входження у сучасний світ, впливати на розумові здібності підростаючого покоління.


Саме такий досвід має бібліотека-філія №3, яку очолює фахівець, бібліотекар з великим стажем роботи Шевченко Ольга Григорівна. Бібліотека знаходиться по вул. Новомістенській, 23. Вона є базовою бібліотекою по роботі з дітьми. Обслуговує 3235 читачів-дітей, це становить 55, 3% від всієї кількості користувачів. Їм видається близько 60000 примірників документів щорічно.


В коло обслуговування бібліотеки входить велика кількість учбових закладів , дитячих садків: середня школа №10, фізико-математичний ліцей, класична гімназія, середня школа №8, середня школа №18, приватна школа, машинобудівний коледж та кооперативний технікум.


Основними напрямками діяльності бібліотеки є інформаційне забезпечення освітньої і виховної сфери, допомога у вивченні і розширенні знань учнів з предметів шкільної програми та у вихованні культури читання, організація дозвілля дітей, розвиток їхніх творчих здібностей.


Кожен маленький читач, переступивши поріг цієї бібліотеки, попадає в світ дитинства, книги, читання. Його ждуть кольорові книжки, цікаві картинки та книжкові виставки.


Тому і робота з маленькими читачами розпочинається із знайомства з бібліотекою – грою-мандрівкою по бібліотеці. Бібліотекар розповідає дітям, що в кожному залі бібліотеки живуть тисячі мовчазних мудреців, їхніх друзів, які називаються книгами. Далі бібліотекарі розповідають про особливості своєї бібліотеки, знайомлять дітей з правилами користування книгою , бібліотекою, пропонують переглянути книги, виставлені на виставці “Добрик крокує планетою”. Основним завданням якої є розповісти дітям за допомогою книг про Добро, про Добрі вчинки виховувати у дітей любов до Батьківщини, матері, батька, рідної природи, краю, та до братів наших менших. Запрошують дітей прийняти участь у конкурсі дитячої майстерності “Чому навчила книга” . Кожного хто прийме участь, чекає приз.


Казки – улюблене читання дітей, бо вони допомагають навчити маленьку дитину розпізнавати добро і зло, дбайливо ставитися до природи, поважати старших, бути вірними друзями менших наших братів. Великою популярністю користуються у дітей різні масові заходи з використанням казок: “Подорож у світ казок і легенд”, подорож “Мандруємо світом книги”, бібліографічна інформіна “Країна добрих казок” та ігрове шоу “Як одягались казкові герої”.


Протягом останніх десятиліть відбувається інтенсивна інформатизація суспільства. Найбільш відкрита інформація в бібліотеках.


Працівники бібліотеки-філії №3 приділяють велику увагу питанням бібліотечно-бібліографічної, інформаційної грамотності, формують у дітей-читачів інформаційну культуру.


Формування інформаційної культури здійснюється в процесі бібліотечно-бібліографічних занять, які проводяться бібліотекою: дні інформації, дні бібліографії, дні періодики, прем’єри журналів, дні краєзнавства, дні організаторів дитячого читання для вчителів, вихователів дошкільних закладів, батьків.


Особливою популярністю у дітей користуються ігрові форми роботи з використанням елементів рекомендаційної бібліографії: ігри-конкурси, брейн - ринги, вікторини, інсценовані огляди, рекомендаційні покажчики.


Зацікавив дітей рекомендаційний список “Чотири сестриці” ( пори року) для учнів 1-2 класів, зроблений у вигляді книжки-розкладки. На кожній із сторінок розміщені кольорові картинки із зображенням пори року.


Наприклад:Зима“Через гору та через ліс

Грудень зиму до нас перевіз

Під ногами сніжинки ряхтять

Гайда людям усім щедрувать !”
Література: Барто А. За цветами в зимний лес.


Пушкин А.С. Зимняя дорога.Весна“Через гору та через ліс

Березень весну до нас перевіз

На зеленую сіножать

Гайда жайворонка стрічать!”

тощо.


У фондах бібліотеки знаходиться багатотомник популярної енциклопедії для дітей “Я познаю мир”. Дуже цікаве видання і щоб краще дітям в ньому орієнтуватися, бібліотекарі склали рекомендаційно-анатований покажчик-путівник “Чарівний дивосвіт”.Його відкриває звернення до читачів:“Любі друзі! Цей посібник-путівник познайомить вас із популярною енциклопедичною серією для дітей “Я познаю мир”. До неї увійшли книги побудовані за тематичним принципом: історія, фізика, медицина, космос тощо. Якщо ви цікавитесь всім, що вас оточує та щодня задаєте тисячі “Чому?” – нове видання стане вам якраз в нагоді. Видання добре ілюстроване, забезпечене алфавітно-предметним покажчиком, що дозволяє використовувати його як довідник”.Зацікавив дітей і рекомендаційний покажчик “Подбайте про братів Ваших менших”із зверненням:“Любий друже! Ти вже знаєш, напевне, - не всі люди добре ставляться до природи. Дехто вважає, що все довкола – для задоволення лише його бажань.... Ставай і ти , друже, до лав природоохоронців, а цей посібник допоможе тобі. Книги та статті, зібрані в ньому, познайомлять тебе з природоохоронною справою. Читай уважно, роби позначки в читацькому щоденнику. А якщо буде потрібно, додатковий матеріал знайдеш у систематичній картотеці статей .”Один з можливих шляхів залучення учнів до активного використання інформації – це організація бібліотечних уроків, цикл занять по читацькій культурі “Мандруємо світом книги”. Кожне з занять проводиться в формі ігрової подорожі в світ історії книги, її минуле і сьогодення. До цих заходів розроблена пам’ятка читача “У місті Читайків” для дітей та їх батьків:


“Десять порад, як зацікавити дітей читати”;“Десять порад з виховання маленького читача”.
Складено програму занять на весь учбовий рік.Перше заняття починається мандрівкою у світ історії книги: стародруки, побудова старої книги тощо. Продовжує заняття –мандрівка у світ казок і легенд:


Гра-вікторина “З якої ми казки”

Ігрове шоу “Як одягалися казкові герої”


Третє заняття – подорож до храму мудрості:

“Історія бібліотек України”.


Година духовності “Віки, що погашають світ” (бібліотеки Древньої Русі).


Четверте заняття:

Літературно-інсценований огляд “Герої книг у нас в гостях”.


П’яте заняття:

“Твоя мама - бібліотека”


“У нас в гостях учні з їх особистими бібліотеками”, на якому розглядалися такі питання:

1. Правила складання бібліотеки;

2. Правила складання бібліографічного покажчика.


А закінчує програму занять акція “Подаруй бібліотеці книгу, підручник!”


Ці форми підвищення бібліографічної орієнтації читачів спрямовуються на формування пізнавальної активності, інтересу до пошуку літератури, розвитку творчого мислення.


Практикуються виступи на педрадах з оглядами літератури і періодики з питань педагогіки. Наприклад :


-День спеціаліста “Співпрацюємо разом”, на якому були використані нові книги методичного характеру, газети “Позакласний час”, дитяча періодика. До цього заходу підготовили упереджувальну довідку на тему “Запрошуємо на ігровий майданчик”.


Інформаційна функція бібліотеки для дітей тісно пов’язана з освітньою. ЇЇ допомога школі – багатоаспектна. Бібліотека ретельно вивчає програми навчальних закладів мікрорайону, слідкує за змінами, що відбуваються у навчальному процесі. Так, на допомогу новому шкільному курсу “Основи безпеки життєдіяльності” організовали цикл заходів “Абетка безпеки” ( для учнів 5 класів), які викликали велику зацікавленість у дітей та вчителів. На заняттях “Абетки безпеки” в ігровій формі розглядаються різні життєві ситуації, наприклад:


Буква – А – атом – що таке атом, яку він небезпеку несе людям.

В – вогонь, яке стихійне лихо завдає вогонь, як необхідно боротися проти нього. Що треба знати, щоб запобігти пожежі тощо.

Г – гриби...

Д – дорога...

Л – ліфт... тощо.


Для учнів 5-9 класів оформлена постійно-діюча розгорнута книжкова виставка “За сторінками шкільних підручників”.


Поряд з інформаційним забезпеченням важливе місце в роботі бібліотеки займає дозвілля юних читачів. Організація дозвілля здійснюється в різних аспектах. Ігрові форми виконують надзвичайно важливу роль. Вони враховують інтерес, індивідуальні особливості дитини, допомагають долати напруження шкільного дня.


Великим успіхом у дітей користуються такі ігрові форми: КВК, “Поле чудес”, “Що? Де? Коли?” , брейн -ринг “Щасливий випадок”, рольові ігри, а також кружкові форми роботи.


Два роки в бібліотеці працювала “Школа спілкування”.


Девіз школи : “Знати! Вміти! Звикати!” Програма школи розрахована на 2 роки навчання.


Першій рівень занять розрахований на учнів 5 класів, де вони засвоюють поняття по темі “Ми та інші” – правила поведінки, манери (елементи етикету) - вдома, у школі, у гостях, театрі, кіно, музеї, на вулиці. Велика увага приділяється вмінню та мистецтву одягатися, користуватися косметикою, дарувати подарунки, квіти. Головна увага приділяється активним формам пропаганди культури поведінки, колективному обговоренню “Як це зараз робимо ми, як треба це робити, як ми будемо робити далі” . В програмі занять: ситуативні практикуми, анкетування, розв’язання проблемних завдань, зустрічі з цікавими людьми, змагання.


Другий рівень занять проходив по темі “Пізнай самого себе”, розрахований на учнів 6 класів. Всі заняття проходять у формі психологічних практикумів з використанням тестів: “Який тип характера”, “Довольны ли вы собой” тощо пройшли під девізом “Поради Дейла Корнеги”.


Цікавою формою роботи для молодших школярів є “Школа добрих вчинків”, на створення якої надихала міжнародна акція “Добрик крокує планетою”. Всі заняття школи проводились у ігровій формі і сприяли вихованню у дітей доброти, співчуття, любові до батьків, до братів наших менших, до рідного краю тощо:


година добротолюбія “Людина починається з добра” , на якій діти читали і вивчали твори В Сухомлинського “Пшеничний колосок”, “Деркач і кріт”, “Ліва і права рука”, заключним етапом цього заходу були 10 правил “ Не можна” інсценізований огляд “Книга вчить добро творить”, на якому використані твори Перм’яка, Железникова, українського автора В. Єпеш “Чи є в тебе бабуся”, А. Листопада “Біла молитва братика”;


конкурс знавців природи “Природа – джерело краси й добра”;


сюжетно-рольова гра “Слово за слово –весела розмова “ – складаємо словник добрих слів;


вирішення проблемних ситуацій “Дар божий – хліб”;


подорож у країну добрих казок: казки “Про двох цапів”, “Дві кізочки”.


Формуванню екологічної культури учнів 7 класів, залученню їх до експедицій, природоохоронних заходів сприяє екологічна студія “Жива душа природи” , яка проводить раз на місяць свої засідання.

Перше засідання- відкриття студії, де розглядалась програма занять , а на літні канікули діти отримали домашнє завдання. На другому засіданні діти розповідали про куточки рідного краю, читали вірші, співали пісні. Програма засідань студії:


Бесіда - інтерв’ ю “Чарівне довкілля”;


Експедиція-пошук “Ліс-природне багатство”, розповідали про ліки нашого краю, породи дерев, заповідники;


Екологічна гра “Про що нагадують знаки”;


Веселий конкурс “Цей дивовижний пташиний світ”, діти, прослухавши платівки з голосами птахів, відгадували їх;


Заочна подорож у світ лікарських рослин “Ці цілющі лікарські рослини”, діти читали вірші, розповідали легенди, складали гербарії, розповідали рецепти з використанням лікарських рослин. Оформлена виставка лікарських рослин;

Екологічна гра “Екологічний світлофор”, “Що можна і що не можна робити у природі”, діти розглядали різні ситуації, які з ними трапились на природі.


Бібліотекарі філіалу велику увагу приділяють духовному становленню особистості, її культурі. Вони знайомлять дітей з духовним надбанням нашого народу, прищеплюють любов до рідної культури, мови, національних традицій.


Форми, методи і прийоми роботи по вихованню духовної культури у дітей надзвичайно різноманітні. Бібліотека плідно працює з педагогічним колективом шкіл, особливо з вчителями української мови і літератури, істориками, географами, вчителями співів. Використовують різні форми роботи: книжкові виставки, бесіди, огляди, вікторини, уроки, вечори, конкурси тощо.


Наприклад такі :

Заочна подорож до музею книги і друкарства України “Книга: від витоків до наших днів”;


Вікторина “Мови рідної скарби”;


Турнір знавців української мови “Мова моя українська, батьківська, материнська”, діти змагалися на краще знання української мови, читали свої вірші, байки, співали пісні , частівки;


Години народознавства “Звичаєвий календар”, “Не цурайтеся свого коріння” тощо.


Протягом багатьох років в бібліотеці працювала “Школа духовної культури” для учнів 5-6 та 9 класів. Програма занять ставила своєю метою одвічні завдання: формування у дітей моральних ідеалів добра і краси, мира і злагоди, виховування літературно-естетичного смаку, історичної свідомісті, відповідальністі за свої дії та вчинки.


Всі заняття цієї школи проходять у вигляді бесід, бесід-роздумів, рольових ігр, бесід-діалогів, годин запитань і відповідей, психологічних практикумів.


Наприклад, теми для занять:

1. Біблія – моральна енциклопедія людства.

2. Основа християнської етики.

3. Що таке духовність.

4. Совість – мірило наших вчинків. До совісті і розуму людського.

5. Усе на світі – від любові.

6. Головне диво світу – це ти.

7. Виховуй в собі – Людину тощо.


Ідею створення такої школи підказало саме життя. В бесідах з дітьми бібліотекарі розмовляли про віру, надію, любов, головні християнські чесноти. І коли ці почуття зостануться в душах дітей, то можна вважати, що борг перед ними виконано.


Велика увага в бібліотеці приділяється популяризації кращих надбань української художньої літератури. Тематичні вечори поезії, конкурси знавців літератури, вікторини, брейн-ринги.


Наприклад:

брейн-ринг для учнів 5 класів “Веселий ерудит”: як і для телевізійного шоу вибираються дві команди, вони займають місця за жовтим та червоним столами. На кожному із столів лежать прапорці, хто швидко відповідає, той піднімає прапорець. Раунди: літературний, казковий, народознавчий, веселий. ( Сценарій додається).


Сьогодні, з недостатнім комплектуванням фондів бібліотекарі філіалу велику увагу приділяють популяризації періодичних видань. Цікаво і змістовно проводяться масові заходи . Вже стало традицією проводити Тиждень пропаганди періодичних видань, який включає в себе:


книжкову виставку “Для вас, юні читачі” ( краща періодика для дітей);

анкетування , опитування на тему “Ваші улюблені журнали”; для юних читачів розроблена анкета , яка включає 10 запитань:


“Юні читачі !

Ми звертаємось до вас з проханням відповісти на запитання анкети. Це допоможе нам краще скомплектувати фонд періодичних видань на наступний рік, підібрати ті видання, які найбільш задовольнять ваші запити.”;


“Працюємо з дитячою періодикою” ( Як читати газети та журнали);

виставка однієї публікації з журналу “Клас”;

гра-подорож “По сторінках дитячих журналів”;

бенефіс журналу;

книжкова виставка “Увага! Цікава публікація!”.


Серед інших цікавих заходів були і такі:

прем’єра журналу “Джміль”;

бенефіс журналу “Не журись”;

гра-вікторина по дитячі періодиці “Цікавинки звідусіль”;

конкурс на кращого читача періодичних видань “Перевір свою ерудицію”;

правова дискусія за матеріалами місцевої преси “Підліткова війна. Кому це вигідно?”;

година відпочинку “Відпочиваємо разом з “Пізнайком” тощо.


Важливим напрямком в діяльності філіалу є популяризація книг серед соціально-незахищених дітей-сиріт, інвалідів – з тим, щоб через книгу підтримати у них віру в свої сили, розвивати почуття впевненості і терпимості у стосунках з людьми.


Створено базу даних про дітей-сиріт та дітей-інвалідів, які проживають в районі обслуговування бібліотекою.


Деяких юних читачів бібліотекарі один раз на місяць відвідують вдома здійснюючи обмін книгами.


Велика увага приділяється багатодітним сім’ям, сімейним дитячим будинкам. Для цих дітей систематично проводяться різноманітні заходи:


бесіда-дайджест “Державна символіка” ;

цикл занять “Звичаї, обряди нашого народу”;

бесіди-вікторини “Цікавинки у природі”, “Тварини-хижаки”;

вікторина “Сумщина – мій рідний край” тощо.


Бібліотекарі максимум зусиль докладають, щоб дітям з фізичними вадами, сиротам у стінах бібліотеки було весело, затишно і цікаво, адже вони розуміють, що для цих категорій читачів книга є віконечком у світ, порадником і вірним другом, який ніколи не зрадить.


Щороку березень для бібліотек наповнений приємними клопотами, пов’язаними з відзначенням традиційного свята - Всеукраїнського тижня дитячої та юнацької книги.


І працівники бібліотеки-філії №3 не можуть стояти осторонь цієї події, бо саме він дає можливість прилучити дітей і молодь до невичерпних джерел знань, стати для них осередком широкого і радісного спілкування. В ці дні проходять різні ігрові заходи.


Наприклад, дітей зацікавив турнір “Ерудит біля книжкової полиці”, який складається з восьми турів:


перший тур - “Твої улюблені казки”;

гра-конкурс – “4-й зайвий”;

поетичний конкурс;

бліц-конкурс капитанів;

гра-конкурс “Літературне домино”;

конкурс кмітливих “Загадки - жарти”;

літературний конкурс “Пізнай героя по портрету”;

конкурс “Пізнавальне азбуковедення”;

бліц-конкурс “Крилаті вислови”;


Між конкурсами – пісенні паузи, ігри з глядачами .


Бібліотекарі філіалу сподіваються, що Тиждень дитячої та юнацької книги ще раз підтвердить велику роль книги та бібліотеки у житті дітей і юнаків, надовго залишить у їхніх душах відчуття свята та радості від спілкування з книгою.


Плануючи роботу по популяризації художньої літератури працівники бібліотеки постійно керуються бажанням виробити у читачів вміння не тільки сприймати , але і аналізувати твори.


Книга допомагає юним читачам засвоювати естетичні ідеали, виробляти розумні орієнтири в самостійному житті і тому бібліотекарі прийшли до висновку про необхідність створення комплексної програми становлення естетичного ідеалу і світогляду за допомогою книги “Книга – невичерпне джерело мудрості”.


Програма розрахована на декілька років для різних категорій читачів, починаючи з дошкільного віку і включаючи юнацтво 17-18 років.


Головна мета програми - накопичувати читачами запас літературних знань, вмінь, навичків аналізу і оцінки літературних творів, синтез літератури з іншими видами мистецтва.


Програма включає різноманітні форми та методи використання книги художньої, науково-популярної, історичної, від простого до складного, але з поступовим ускладненням, від голосних читань, бесід-діалогів, бесід-роздумів до літературних досліджень, пошуків і літературно-творчих практикумів.


Це дає можливість постійно виробляти вміння не тільки сприймати, але і аналізувати твори.


Виходячи з цього бібліотекарі запропонували для молодших школярів такі форми роботи:


голосні читання;

коментовані читання;

подорожі у світ казок, легенд;

літературні ігри, вікторини, огляди.

Для читачів середнього шкільного віку:

бесіди-діалоги, роздуми;

літературні години, портрети;

ретро-прем’єри;

літературні пошуки;

цикли літературних подорожей;

цикли поетичних хвилинок;

обговорення книг, презентації;

турніри, ігри, брейн-ринги тощо.


Для читачів старших класів:

години роздумів;

літературні знахідки;

бесіди-дискусії;

прес-конференції;

зустрічі з письменниками, діячами культури та мистецтва;

вернісажі

міні-університет життєвої мудрості “Книга вчить, як на світі жить”


З 1998 року при бібліотеці працює краєзнавчий клуб “Суми і сумчани”, який за 6 років своєї роботи користується великою популярністю серед жителів міста.


Ідея створення клубу виникла при проведенні презентації книги О.Нестеренко “Знайомі обличчя сумчан”.


Тоді на зустріч із читачами запросили цікавих людей - героїв книги О.Нестеренко : вчительку хімії школи №1 Носок Т., тренера культурно-оздоровчого комплексу “Зодіак” О.Шевченка, автора книги О. Нестеренко і автора гуморесок Коровай І.М.


За часи існування клубу, бібліотека провела багато різноманітних заходів, які надовго запам’яталися його членам.


Особливо членів клубу зацікавили такі засідання, як «Феномен доби: сумчани і дисидентський рух 60-70-х років», присвячений сумній даті 12 січня – Дню політичного в’язня України. У гості прийшли люди, які або самі зазнали утисків, або здебільшого були знайомі з тими, хто переслідувався за часів тоталітарного режиму. Зокрема, представники обласного та міського товариств «Просвіта», журналіст-ветеран О. Кубатка, краєзнавець М.Каркан, жінки Сумського осередку Союзу Українок. Друга частина засідання присвячена журналістові, поетові, талановитому земляку М.Даньку.


Зустріч із цікавими захопленими людьми відбулася на літературно-музичній вітальні “Твого проміння сила сонцесяйна”. Запрошені керівник гуртка флористики клубу юних техніків “Фрунзенець” Федієнко О.М., композитор, поетеса і виконавець своїх творів Л.Шевченко (Ромен) та багато інших. Присутні мали змогу помилуватися чудовими картинами із соломки та природного матеріалу, зробленими руками юних умільців, насолодитися чудовими піснями, віршами, посміятися над гуморесками.


Вже стало традицією запрошувати на засідання клубу цікавих людей, представників “зоряних “ професій, яких бачать на екранах телевізорів або на сцені, про яких пишуть та говорять дорослі. Тут були народна актриса України О.Сокол і головний режисер ТЮГу А. Мартюшов, заслужений діяч мистецтв України.


“Театр – це завжди неповторність”, так назвали бібліотекарі зустріч з цими цікавими людьми. І розмова вийшла дуже відверта. Історія театру. Потрібен чи ні сьогодні театр сучасній молоді? Чи буде мода на театральне мистецтво? Кризи театру. Всі ці питання та багато інших піднімалися на засіданні.


Можливо, багато із присутніх школярів після засідання клубу поспішать до театру, побачивши імена своїх добре знайомих. І по-новому сприймуть все , що відбувається на сцені.


“Ця солодка незабутня мить” – так називалося 15-е засідання клубу, яке припало на річницю з дня народження І.Г.Харитоненка.


Слова із духовного заповіту Івана Григоровича : “Любіть Суми, як любив їх я” – стали девізом клубу.


Засідання провели нетрадиційно: запросили учасників минулих засідань. Насолоду від прекрасного співу, читання віршів подарували присутнім викладачі училища культури і мистецтв С.П.Мамонова, поетеса Н.Д.Руденко. Особливе враження справила на всіх народна артистка України, чарівна жінка О.М.Сокіл, яка майстерно прочитала вірші Ліни Костенко “Пісенька з варіаціями”, та Р.Бернса “Чесна бідність”. Враженнями від роботи клубу та бібліотеки поділилася керівник гуртка флористики клубу юного техніка “Фрунзенець” О.М.Федієнко.


На засідання клубу бібліотекарі запрошують старшокласників, але на цей раз слухачами стали юні п’ятикласники класичної гимназії. Бо запросили до них сумську молоду письменницю, лауреата конкурсів бардівських пісень Юлію Лесіну, яка пише добрі дитячі казки. На зустрічі була представлена її книга «Шаги к дому».


Клуб “Суми і сумчани” відсвяткував перший ювілей – 5 років.


Ювілейне засідання присвятили презентації книги “Суми. Вулицями старого міста”, яку подарував міськвиконком бібліотекам Сумської ЦБС. Гостями засідання були: журналіст-краєзнавець Комаров В., місцеві краєзнавці, журналісти газети “Ваш шанс”, та гуртківці гуртка “Флористики” клубу “Фрунзенець”, котрі вітали клуб “Суми і сумчани” з ювілеєм і подарували картину. На засіданні бібліотекарі відкрили музей клубу “Дарунки серця”.


Згідно обласної Програми підтримки талановитої та обдарованої молоді бібліотекарі організовують цикли заходів-зустрічей з талановитою молоддю.


Надовго запам’яталася зустріч з юним талантом - учнем ліцею Борзяницею Дмитром. "Що так збентежило мене" - так назвали бібліотекарі цю зустріч; строкою з його віршів. На зустріч запросили викладачів української мови, котрі навчали юного таланта, маму, яка завжди підтримує свого сина в написанні віршів.


При бібліотеці відкрито міні-галерею творчості талановитої молоді. Яскраво проходять цикли мистецьких зустрічей “Мить несподіваних відкриттів” з цією категорією читачів. Гостями були учениці середньої школи №8 - Коньок О. , Федієнко А. Продовжили такі зустрічі циклами годин індивідуальної творчості обдарованих читачів “Світло моїх мрій “, які перетворилися в справжній клуб. Найцікавіші заходи клубу:


- Перші проби пера;

- Умілі маленькі руки;

- Малюю світ;

- Ця музика звучить в мені

– “Мої кольорові фантазії”, які супрводжувалися виставками робіт обдарованих дітей : Ф.Похилець, М.Яківець, Є.Мелеховець , Т.Мусіяченко, Шарапова К. та інш.


Головною функцією бібліотеки все ж залишається робота по залученню дітей до читання. І саме тому фахівці бібліотеки створили Експерементальну програму курсу занять по культурі читання “Робота з дитячою книжкою”. Основним завданням є “Розширення активного й пасивного читацького кругозору дітей”, а саме:


усвідомлення індивідуальних духовних можливостей і запитів;

уміння користуватися довідковою літературою;

удосконалення загальної і спеціальної читацької культури.


Перша сторінка “Гімн книзі”- проходить захід у вигляді бесіди-огляду, на якому розкривається роль книжки в житті людини, розповідається про людей, які творять книгу. На звсіданні діти знайомляться з творчостю художника-ілюстратора Вікторії Ковальчук.


Друга сторінка “Віконце в історію”- гра – подорож. Розповідь про перші книги, першу бібліотеку, засновника першої бібліотеки Ярослава Мудрого.


Третя сторінка “До природи з любов’ю” – інтелектуально-екологічна гра “Подорож у чарівний ліс”. Використовуються твори різних жанрів про красу і різні пори року.


Четверта сторінка “Цікаві зустрічі в читаймістечку”. Театралізований огляд літератури “Поетичні хвилинки”: твори А.Малишка, Д.Білоуса, С.Руданського , А.Качан, Марійки Підгірянки, Є . Гребінки.


П’ята сторінка “Традиційні свята дідуся-роковика”. Легенди, вірші, оповідання про традиційні народні свята.


Шоста сторінка “Народні обереги”. Дослідження давнього побуту. Використовуються книги М. Людкевича “Крила білої хати”, Л. Голоти “Бабусина пісенька”, Лесі Храпиви “Вишивані квітки”.


Сьома сторінка “Золото добувають із землі, а знання з книжок”.

Основні вимоги до учнів на кінець вивчення курсу:

Мати уявлення про:

Бібліотечний фонд

Тематично-ілюстровану картотеку

Історію створення книжки

Наково-художню та довідкову літературу.


Вміти:

Користуватися різними видами літературних видань

Передбачати зміст книжки на основі трьох показників ( автор, назва, ілюстрація)

Самостійно аналізувати художні твори.


В 2004 році в бібліотеці створили орігінальний клуб книжкових презентацій “Джерельце”. Завдання клубу – презентація нової дитячої української книжки, в тому числі і сумських митців, залучати дітей за допомогою української дитячої книжки до читання , до бібліотеки. Відкриття клубу розпочалося святковим шоу в день відкриття Тижня дитячої та юнацької книги. Святкове шоу розпочалося поетичним освідченням в любові до книги. Діти читали вірші П.Воронька, Н.Найдьонової, Йосипа Курлата. У формі “живої газети” згадували історію Книжчиних іменин. Бібліошоу включало декілька сторінок.


Перша сторінка- відкриття клубу. На зустріч запросили автора дитячих книжок, журналіста за фахом, диктора обласного радіо Надію Одаренко (Полковниченко). Вона розповіла про себе, свої нові книжки, історію їх написання, про їх героїв. Стала першим почесним членом клубу.


Друга сторінка мала назву “Зоряна хвилинка”. Це – нагородження кращих читачів бібліотеки. Вони одержали нагороди та почесні титули у декількох номінаціях:


Самий юний читач;

Самий дисциплінований читач;

Самий акуратний читач

Юний інтелектуал

Міс та містер читальний зал

Читач-переможець акції “Запиши в бібліотеку друзів”

Кращий помічник бібліотекаря.


Всі одержали подарунки, щиру подяку та оплески друзів.

Третя сторінка - “Розважальна”. Вона складалася з веселих літературних конкурсів, ігор, вікторин.


Гра-вікторина “Скажи мені, хто твій друг”.

Завдання: добрати герою літературного твору друга, наприклад:


Кай-Герда

Буратіно-Мальвіна

Карлсон-Малиш

Робінзон-П’ятниця

Карік-Валя

Самоделкін-Карандаш

Хоттабич- Волька


Гра-вікторина “Впізнай героя”. По опису героя літературного твору треба було його впізнати та відповісти, з якого він твору.


Вікторина “Чарівні кульки”. Запитання, вміщені в різнокольорові кульки ( які треба було проколоти):


1. Найменша дівчинка з казок Андерсена. ( Дюймовочка)

2.Назва великого зібрання творів Т.Шевченка . (Кобзар)


Хто автор казки “Рукавичка”. (Народ)

Виконавець пісні “Во саду ли, в огороде” .(Белка)

Казка, де всі герої фрукти та овочі . ( Пригоди Чиполіно)

Найговірливіша жінка в українських казках. (Язиката Феська)

Алі-Баба перехитрив 36 чи 38 розбійників? ( 40 ).


Вікторина-гра “Силова” Нагірьках з позначками ваги ( 5 кг, 10 кг, 20 кг, тощо) містилися запитання з казок, мультфільмів. Граючий сам обирав ту вагу, яка йому сподобалась. Чим більше вага – тим складніше запитання. Виграє той, хто “підніме” найбільшу вагу, тобто відповість на найбільш складні запитання.


1. Як звали корову кота Матроскіна? (Мурка).

2.Герой української народної казки, якому у тяжку хвилину допомогло гусеня. (Івасик –Телесик)

3. Як звали трьох товстунів? ( Імен не було)

4. Який казковий герой посіяв гроші? (Буратіно)

5. За яку ціну купив дід козу у казці “Коза-дереза”? (За три копи)

6. Назвіть ім’я подруги семи гномів (Білосніжка)


Четверта сторінка – “Віршовий фейєрверк”. Конкурс кращих виконавців улюблених віршів, гуморесок, пісень.


Дуже сподобалась дітям презентація нових збірок українських казок “Лісові казочки”, яка включала інсценований огляд найкращих українських народних та літературних казок “Подорож казковим містом”, гру-вікторину “Мої улюблені казки”, конкурси “Хто швидше”: за 2 хвилини скласти розрізану картинку і назвати з якої вона казки; виставку малюнків, конкурс поробок “Мешканці казок”.


Зацікавило дітей засідання – презентація книги “Зима іде, свята веде” (Енциклопедія зимових свят) , на яке запросили народну студію “Калинка” та гурток “Ложкарі” клубу “Майстер” з обласного центру позашкільної освіти та роботи з обдарованою молоддю. Бібліотекарі оформили книжкову виставку ” Казковий світ зимових свят” , на якій представили малюнки дітей-читачів, котрі приймали участь в конкурсі на кращий малюнок до зимових свят. На засіданні діти отримали призи за кращий малюнок:


- Перше місце - малюнок “Масляна” К. Шарапової;

- Друге місце - малюнок “Ялинка” К. Устик.

- Третє місце - малюнок “Ялинка Д.Шумила.


Дитячою студією “Калинка” керує Тетяна Лебединська, яка дуже любить дітей. Діти представили театралізований обряд свята “Калити” , співали різдвяні колядки, щедрівки, показали лялькову виставу “Колобок”. Діти класичної гимназії приймали участь у дійстві, співали разом колядки, щедрівки. Зовсім незвичайною була вистава “Колобок” , тому що Лиса Колобка не з’їла. Йому звірі підказали, що не можна сідати Лисі на язик, а їй запропонували йти з ними на свято, і всі разом заспівали пісню.


На це свято до дітей прийшов гурток “Ложкарі” , які зі своїм керівником Гарбуз І.В. співали українські народні пісні. А українську народну пісню “Гуси-гуси” діти співали разом з учнями класичної гімназії.


Відомо, що світ дитини починається з сім’ї, перші кроки, слова, книжки...


Сім’я відповідає за гармонічний розвиток дитини. Але взаємодія бібліотеки та сім’ї формує емоційний та психологічний мікроклімат, створює духовну єдність батьків та дітей. Працівники бібліотеки не стоять осторонь питань сімейного та родинного виховання. Проводять різні заходи, які допомагають виявити інтереси й вподобання кожного члена сім’ї, організувати спілне дозвілля батьків і дітей.


Під час проведення свят використовуються нові активні форми роботи, так і забуті. Провели сімейну родину- презентацію родини – учня середньої школи №20, читача бібліотеки Дмитрука А. Організували виставку “Світ захоплень нашої сім’ї”.


В травні до Всесвітнього дня родини відбулися родинні посиденьки з родинами Дмитрук та Кобичєвих.


Впровадили цікаву забуту форму, як години сімейного читання. Один раз на місяць запрошувались на такі години діти з батьками. Найбільш цікавими були:


В гостях у “Барвінка”;

Почитай, мамусю, казку!”;

“Почитаєм- відгадаєм” ( рішення кросвордів, ребусів, шарад з дитячої періодики).

День сімейного читання батьків “З мамою і татом до бібліотеки” (Сценарій додається)


Родинні свята проходять в дружній, теплій атмосфері, за чаєм з солодощами, які власноруч приготували діти разом з батьками.


Колектив бібліотеки дбає, щоб дітям в бібліотеці було затишно, спокійно , цікаво. Традиції, творчий пошук, досвід спілкування з різними категоріями читачів - від малюків до їх батьків, від учнів до вчителів - забезпечує бібліотеці визнання в місті.


Незважаючи на скрутне становище сьогодення, бібліотечні працівники філіалу вірять, що саме в їхній бібліотеці, куди діти приходять не з примусу, а за інтересами, народжується незвичайна атмосфера творчості та фантазії.


Додаток:

Літературний брейн-ринг

“Веселий ерудит”


Раунд історичний

1. Серед правителів Київської Русі була одна жінка. Хто вона?

(Ольга, княгиня)

2. Кого з давньоруських князів народ називав “ Красне сонечко”?

(Володимира)

3.Назвіть острів на Дніпрі, де була Запорізька Січ?

(Хортиця)

4.Назвіть ім’я сестри Кия, Щека і Хорива?

(Либідь)

5.Хто заснував першу на Русі бібліотеку?

(Ярослав Мудрий)

6.Як у давні часи на Україні називали перевізників солі?

(Чумаки)

7.Як звали Київського князя, котрий загинув від укусу гадюки ?

(Олег)

8.Як у середні віки в Київський Русі називалося м.Стамбул?

(Царьград)


Раунд народознавчий

1. Назвіть рослину, що є поетичним символом України?

(Калина)

2.Як називається головна обрядова страва, яка готується на свят-вечір напередодні Різдва?

(Кутя)

3. Як називається зачіска запорожця?

(Оселедець)

4.Продовжіть українське народне прислів’я: “Мачухине серце, як зимове сонце...”

(Світить, а не гріє)

5.Як називаються українські обрядові пісні, якими зустрічають весну?

(веснянки)

6.Назвіть музичний інструмент, у супроводі якиго виконували свої пісні кобзарі?

(бандура)


Літературний раунд

Назвіть літературного героя, ім’ям якого названий дитячий журнал?

(Барвінок)

2.Як звуть фею, котра боялася води і скільки років вона не вмивалася?

(Бастинда, 500 років)

3.З назви якої яхти збило 2 літери і назва змінилася зовсім?

(Беда- Победа)

4.Як зветься найкращий в світі засіб проти жара і який його рецепт?

(Карлсон)


Казковий раунд

1. Який герой казки дуже полюбляв взуття і як його за це прозвали?

(Кіт у чоботях)

2.Сама язиката жінка в українських казках?

(Язиката Феська)

3.Як звалася харчевня в казці А.Толстого “Золотий ключик?

(Три пескаря)

4.Казка, де всі герої фрукти та овочі?

(Пригоди Чиполіно)

5.За яку ціну купив дід козу в казці “Коза-дереза”?

(За три копи)

6.Герой української народної казки, якому у тяжку хвилину допомогло гусеня?

(Івасик-Телесик)

7.Хто автор казки “Рукавичка?

(Народ)


Раунд веселий

1. Який осоледець не можна з’ їсти?

(козацький)

2.Яйце вариться в мішечку3 хвилини. Скільки потрібно хвилин, щоб зварити 6 яєць?

(3 хвилини)

3.Яка чайка не літає?

(козацька)

4.Яке поле не можна засіяти?

(магнітне)

5.Якого каменя немає в морі?

(сухого)

6.Доки заяць біжить у лісі?

(доки стане сил )


Раунд поетичний

Звідки ці рядки?


1.”І мене в сім’ї великій

В сім’ї вольній, новій,

Не забудьте пом’янути

Незлим тихим словом”

Т.Г.Шевченко

2.”Рідна мова в рідній школі!

Що бринить нам чарівніш

Що нам ближче і миліш

І дорожче в час недолі?

О.Олесь

3.”Там, де гори і долини,

Де гуляє вітровій, -

Там цвіте краса країна

З дивним ім’ям Сльозолий “

(В.Симоненко, Цар Плаксій та Лоскотон)

4.”Чи хто правий, чи неправий,

Чи хто прийде сам, чи вдвох-

Всіх приймає пан ласкавий

Тільки треба мовить: “Ох!”

(Леся Українка, Казка “Про Оха- Гародія”)

5.”Бачить Хлопчик: садять сад,-

Він поміг кінчити ряд,-

Вмить приніс відро води

І полив аж два ряди.”

(П.Воронько, “Помагай”)

6.”Ми спитали журавля:

-Де найкращая земля?-

Журавель відповідає:

-Краще рідної немає!”

(П.Воронько, “Облітав журавель”)


День сімейного читання батьків з учнями 1-х класів

“З МАМОЮ І ТАТОМ ДО БІБЛІОТЕКИ”


На захід запрошуються учні 1-х класів –читачі бібліотеки разом з батьками, дідусями та бабусями.


Під час Дня можна провести такі заходи:

- Екскурсія по бібліотеці;

- Бесіда бібліотекаря з батьками “Значення читання в житті дитини”;

- Перегляд літератури “До нас нова книга прийшла”;

- Літературна гра “З якої ми казки” (Поле чудес);

- Калейдоскоп віршів;

- Конкурс на краще читання віршів.


Ранній вік – основа, фундамент у формуванні людської особистості. Відомий педагог Василь Сухомлинський стверджував, що від одного року до п’яти дитина бере з оточуючого світу в багато разів більше для свого розуму, волі, характеру, почуттів, ніж після п’яти.


Як навчити уважно і вдумливо читати, виховувати в дитині основи культури читання? А також, що потрібно вміти майбутньому першокласнику, щоб ретельно підготуватись до навчання в школі. (Навчитись читати по складах, малювати, володіти ручкою, мати певні уявлення про навколишній світ, вміти думати та висловлювати свої думки, бути відповідальним за доручену справу, правильно поводити себе в колективі). На ці та інші питання батьки отримали відповідь, прослухавши бесіду бібліотекаря “Значення читання в житті людини”


Поки доросла аудиторія опановувала педагогічну науку та слухала виступ бібліотекаря з оглядом періодики тематичного спрямування, дошкільнята мали змогу випробувати свій хист до малювання.


Далі діти грали в гру “Що покладемо у ранець?”


ВЕДУЧИЙ

Любі бабусі, мами і тата - Ведмедя, ляльку і м’яча

Вас запрошуєм на свято Кладем у ранець – так чи ні?

А щоб вам не нудьгувати, -НІ!

Допомагайте дітям грати! - Цвях, молоток, кусок заліза,

- Зіграти хочеться мені із вами, Не зволікайте, ні чи так?

Друзі, в “Так чи ні”. -НІ!

Скажіть у ранець покладем вишні? - А ручки , ножиці, папір

Не гайте з відповіддю! Кладем у ранець? Так чи ні?

-НІ! - ТАК!

- А іграшковий свій літак? - Папужку, котика, собачку

Кладем у ранець? Ні чи так? Берем у ранець? Так чи ні?

-НІ! -НІ!


Літературна гра “З якої ми казки?”

Ведучий: Добрий день, діти!


Казочки любите слухати? А загадки відгадувати? А грати любите?

Спочатку - розминка


Порозгадуєм загадки, підготуємось до гри.

Загадки для розминки:

1.”Б’ють мене старі й малі,

І в повітрі, й на землі,

Та від цього не вмираю,

Тільки весело стрибаю” (М’яч)

“На стелі в куточку

Висить сито,

Не руками звито” ( Павутиння)

3.”Що сходить без насіння” (Сонце)

4.“Було собі два брати

І обидва Кіндрати,

Через доріжку живуть,

А один одного не бачать” ( Очі)

5. “Вдень з ногами,

А вночі без ніг” (Черевики)

6.”З гірки ми рушаєм в путь,

А на гірку нас везуть” (Санки)

7.”Тілі-бім, тілі-бім!

В господині гарний дім.

Хто у домі тім живе

І гостей до себе жде?” (Киця)


А зараз будемо грати. (Обираємо першу трієчку гравців).


Хто з дітей першим розгадає загадку стає гравцем.


Хто це казав:

“Котику-братику!

Несе мене Лиска

Далеко не близько

Порятуй мене!”. (Півник)


З якої казки слова:

“Няв! Няв! Няв!

А ті й думають: от вражого батька син, - ще йому мало.

Ще він нас поїсть”. (Пан Коцький)

“Через поле, через ліс

Хтось співаючи котивсь”.

Хто це був? (Колобок)

Ми обрали перших учасників гри. Питання для них:

“Зажурився дружок.

Взяв бандуру й молоток.

Та й пішов співати

До лисиччиної хати,

Лисичку виганяти, дружка виручати” (Котик)

Діти відгадують по буквам. Обираємо другу трійку гравців.


1.»Була курочка в діда, баби.

Знесла курочка яєчко.

Куди б воно не падало -

Нізащо не билося.»


Що то за яєчко? (Золоте)

2.»Дід садив щось у городі.

Баба поралась в господі.

Виріс овоч - тягне дід

Та подужати не зміг» (Ріпка)

3.«Що підніме найменша дитина,

а через хату не перекине і щонайсильніша людина?»

( Пір’їна)

Питання до другої трійки гравців:

“ Баба з дідом в ліс пішли.

Щось під кущиком знайшли.

Що за пташка там жила

І яка вона була?” (Качечка)

Діти грають.

Гра з глядачами.

“Я прийшла на цей базар,

Щоб придбати самовар,

І який же він гарненький,

Весь блискучий та новенький”

Хто ходив на базар? З якої казки?

(Муха, Чуковський “Муха-Цокотуха”)


Діти відповідають.

Обираємо третю трійку гравців.

1.”Дає здоров’я спорт.

Вагу - солодкий торт.

Мед - працьвиті бджоли.

Знання глибокі...” (Школа)

2.”Маленьке, біленьке.

По дошці стрибає,

Білий слід лишає” (Крейда)

3.”Я без діла не лежу-

Кого хочете здружу,

Всіх здружу я , крім людей.

Зрозуміли, хто я? (Клей)

Запитання до третьої трійки гравців:

“Що продав Буратіно на базарі? (Буквар)

Діти грають.

Переможців трьох турів гри запрошують до гри у фіналі

Запитання:

“Вам розкаже всі пригоди,

А сама мовчить ізроду” (Книга)

Діти відгадують.

Перможця фінальної гри запрошують до гри у суперфіналі.


Запитання:

“Як звати Лисичку, яка завела Буратіно на поле чудес?”

(Аліса)

Після літературної гри “З якої ми казки” відбувся конкурс дитячих малюнків та конкурс на краще читання віршів. Всі учасники конкурсів отримали солодкі подарунки.


Количество показов: 14189
Автор:  Мамай С.А., пров. методист Сумської МЦБС

Возврат к списку


ВКонтакт Facebook Google Plus Одноклассники Twitter Livejournal Liveinternet Mail.Ru


 • Режим роботи

  Понеділок - четвер з 9.00 до 20.00 години
  Субота - неділя з 10.00 до 19.00 години
  Вихідний день - п'ятниця
  Санітарний день - третя середа місяця


 • Пошук на сайті

  Введіть слово або словосполучення, яке Ви бажаєте знайти на нашому сайті:


 • Наші контакти

  Адреса:  Україна, 40000, місто Суми-МСП, вул. Кооперативна, 6

  Телефони: +38 (0542) 22-21-28, 22-47-69, 22-63-32

  Email: lib@library.sumy.ua