"> Видання Сумської міської ЦБС

Видання Сумської міської ЦБС


Шановні, Читачи. До Вашої уваги сторінка сайту про видання літературних брошур Сумської міської бібліотечної системи.

Перлини рідного міста (скачати 8 Мб) - Інформаційно-бібліографічний путівник, Суми 2010


Зоряний шлях Георгія Берегового

12.04.2011

Зоряний шлях Георгія Берегового


Зоряний шлях Георгія Берегового [Текст]: пам’ятка: до 90-річчя від дня народження / Центральна міська бібліотека ім. Т.Г. Шевченка; укл. Л. Д. Клімачова. – Суми, 2011. – 12 с.

Відповідальна за випуск: Мартюшова О.В.

Матеріал підготувала: Клімачова Л.Д.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТАРС


26 жовтня 1968 року, об 11 годині 34 хвилини за московським часом на орбіту штучного супутника Землі потужною ракетою-носієм виведено космічний корабель «Союз-3».


Космічний корабель пілотує громадянин Радянського Союзу, льотчик-космонавт, Герой Радянського Союзу, заслужений льотчик-випробувач СРСР полковник Береговий Георгій Тимофійович.


// Ленінська правда. – 1968. – 27 жовт. – С.1Космічний корабель «Союз-3» на орбіті


ПОВІДОМЛЕННЯ ТАРС


27 жовтня 1968 року о 5 годині 16 хвилин за московським часом космічний корабель «Союз-3», пілотований льотчиком-космонавтом товаришем Береговим, увійшов у зону радіовидимості, здійснюючи 13-й оберт навколо Землі.


Георгій Тимофійович доповів, що він добре відпочив, самопочуття прекрасне, всі системи корабля працюють відмінно.


О 4 годині за московським часом він приступив до виконання програми другого дня польоту.


Береговий спав у спеціальному відсіку, призначеному для проведення досліджень і відпочинку. Після сну він зробив комплекс фізичних вправ і поснідав з апетитом.


Служба медико-біологічного контролю підтвердила, що стан здоров'я льотчика-космонавта товариша Берегового добрий. Організм його добре пристосувався до умов космічного польоту.


Тиск у кабіні корабля нормальний і становить 780 мм ртутного стовпа, температура 21 градус Цельсія.


Протягом дня у відповідності з програмою проводилось маневрування (вручну і автоматичними засобами) і повторне зближення кораблів «Союз-2» і «Союз-3».


Проводилися сеанси телебачення з демонструванням роботи космонавта. В процесі польоту космонавт проводив наукові дослідження і спостереження.


// Ленінська правда. – 1968. – 29 жовт. – С.1.Політ космічного коробля «Союз-3» успішно завершився


ПОВІДОМЛЕННЯ ТАРС


30 жовтня 1968 року о 10 годині 25 хвилин московського часу космічний корабель «Союз-3», пілотований льотчиком-космонавтом товаришем Береговим Георгієм Тимофійовичем, зробив посадку в заданому районі території Радянського Союзу.


Спуск з орбіти космічного корабля «Союз-3» так само, як і корабля «Союз-2», був керованим, з використанням аеродинамічної якості. Для здійснення керованого спуску було проведено орієнтацію корабля в просторі у потрібному для спуску напрямі. Гальмовий двигун проробив 145 секунд, надавши кораблю потрібного імпульсу гальмування, після чого космічний корабель «Союз-3» почав знижуватися з орбіти. Потім було проведено відокремлення спускного апарата від корабля і розворот його за допомогою двигунів керування спуском для орієнтованого входу в густі шари атмосфери. При польоті спускового апарату в атмосфері, система керування видавала команди для відповідної орієнтації апарата і забезпечила точну посадку в заданому районі території Радянського Союзу. На останній ділянці було введено в дію парашутну систему, а в безпосередній близькості від Землі було ввімкнуто двигуни м'якої посадки.


Георгій Тимофійович Береговий після приземлення почуває себе добре. На місці посадки його зустріли друзі і кореспонденти.


Політ космічного корабля «Союз-3» тривав чотири доби. Програму наукових ї технічних досліджень, які проводив льотчик-космонавт Георгій Тимофійович Береговий, успішно завершено.


// Ленінська правда. – 1968. – 31 жовт. – С.1.Гео́ргій Тимофі́йович Берегови́й народився 15 квітня 1921 року в селі Федорівка нині Карлівського району Полтавської області. Після закінчення середньої школи в 1938 році почав трудову діяльність на Єнакієвському металургійному комбінаті. Займався в Єнакієвському аероклубі. Того ж року покликаний в Радянську Армію. У 1941 році закінчив Ворошиловградську школу військових льотчиків імені Пролетаріату Донбасу. Учасник Великої Вітчизняної війни з червня 1942 року. Льотчик, командир ланки, командир ескадрильї 90-го гвардійського штурмового авіаційного полку (4-а гвардійська штурмова авіаційна дивізія, 5-й штурмовий авіаційний корпус, 5-а повітряна армія, 2-й Український фронт). За роки війни здійснив 186 бойових вильотів. За героїзм, мужність і відвагу, проявлені в льотних боях Великої Вітчизняної війни, 26 жовтня 1944 року удостоєний звання Героя Радянського Союзу. У 1948 році закінчив вищі офіцерські курси і курси льотчиків-випробувачів.У 1948—1964 роках працював льотчиком-випробувачем. Освоїв десятки типів літаків. У 1956 році закінчив Військово-повітряну академію (нині імені Ю. О. Гагаріна). 14 квітня 1961 року був удостоєний звання заслужений льотчик-випробувач СРСР. У 1963 році зарахований до загону радянських космонавтів (1963 Група ВВС № 2 (додатковий набір). Пройшов повний курс підготовки до польотів на кораблях типу «Союз». 26 — 30 жовтня 1968 року здійснив космічний політ на космічному кораблі «Союз-3». У польоті відбулася перша в історії спроба стиковки з безпілотним кораблем «Союз-2» в тіні Землі. Політ продовжувався 3 доби 22 години 50 хвилин 45 секунд. За здійснення космічного польоту 1 листопада 1968 року нагороджений другою медаллю «Золота Зірка» Героя Радянського Союзу.22 січня 1969 перед урочистою зустріччю Берегового з Брежнєвим відбувся замах на життя останнього: офіцер Віктор Ільїн обстріляв кортеж автомашин, де знаходилися генсек і космонавт. Береговий був легко поранений осколками скла автомобіля, водій автомобіля був смертельно поранений.


У 1972—1987 роках Береговий — начальник Центру підготовки космонавтів. У 1987 році в званні генерал-лейтенант пішов у відставку.


Депутат Верховної Ради СРСР 8 — 10-го скликань (1974—1989 років). Лауреат Державної премії СРСР (1981 рік). Вів велику громадську роботу.


Помер 30 червня 1995 року під час операції на серці. Похований у Москві.Нагороди:


Нагороджений двома орденами Леніна, двома орденами Червоного Прапора, орденом Олександра Невського, орденом Богдана Хмельницького 3-го ступеня, двома орденами Червоної Зірки, двома орденами Вітчизняної війни 1-го ступеня, орденом «За службу Батьківщині в Збройних Силах СРСР» 3-го ступеня.


Нагороджений золотою медаллю ім. К. Е. Ціолковського АН СРСР, золотою медаллю імені Ю.О.Гагаріна (FAI). Береговий - Герой Соціалістичної Праці Народної Республіки Болгарії. Нагороджений багатьма іноземними орденами і медалями. Почесний громадянин міст Луганськ, Єнакієве, Вінниця, Калуга (Росія), Плевен, Слівен (Болгарія).


За матеріалам: http://uk.wikipedia.org/wiki/%Листаючи книгу Георгія Берегового "Небо починається на землі"


· «Перший політ... Про нього ніби й нічого розповісти (зліт, одне-два кола над аеродромом, посадка), та водночас можна сказати дуже багато... Професія льотчика на відміну від більшості інших захоплює відразу і назавжди — досить тільки один раз підняти літак у небо».


· «Сорок другий... Усього якихось шість років минуло з тієї пори, як я вперше сів за штурвал літака. Та як багато змінилося за цей час! Тоді, на мирному аеродромі Єнакіївського аероклубу, це був тихохідний навчально-тренувальний По-2, зараз — броньований швидкісний штурмовик Іл-2; тоді такі імена, як Громов, Байдуков, Каманін, сприймалися крізь призму недосяжних ідеалів юності, тепер це живі люди, під командуванням яких треба було завтра воювати».


· «Доля військового льотчика певною мірою парадоксальна; в усякому разі вона погано узгоджується із законами статистики. Як правило, частка ризику зростає пропорційно числу ситуацій, якщо людина раз у раз наражається на одну й ту ж саму небезпеку. В льотчика це інакше. Чим більше на його рахунку бойових вильотів, тим більше шансів успішно збільшувати їх число й надалі. Гинули найчастіше саме ті, хто свої вильоти міг порахувати на пальцях. Можливо, це й несправедливо, та біда в тому, що війна керується аж ніяк не критеріями моралі,— війну можна приборкати тільки бойовим досвідом».


· «У листопаді сорок четвертого, в Угорщині, я дізнався, що багатьом льотчикам нашої дивізії, в тому числі й мені, присвоєно звання Героя Радянського Союзу».


· «Я знав, що ракета-носій, яка повинна вивести на орбіту космічний корабель «Союз», важить не одну тисячу кілограмів електроніки, складних конструкцій, пального — і все тільки для того, щоб закинути на кілька діб одну людину у навколоземний простір».


· «До мене в космосі вдалося побувати небагатьом. Гагарін, Титов, Попович, Ніколаєв, Терешкова, Биковський, Комаров, Єгоров, Феоктистов, Бєляєв, Леонов та ще близько двох десятків американців — оце й усі, хто пілотував космічні кораблі».


· «Коли я прийшов у Центр, за спиною у мене було 44 прожитих роки, а в їхньому числі 28 — льотної практики. Здавалося б, таке співвідношення чисел само по собі повинно було б усунути сумніви щодо нагромадженого організмом загартування і витривалості. Та на ділі це виявилося не зовсім так.


І першим пробним каменем стала для мене фізкультура. Фізкультура в тому значенні, як її розуміли тут.


До цього мій спортивний стаж обмежувався дачним волейболом та ще хіба короткими кросами по пересіченій місцевості, коли запізнювався на електричку. Тепер же довелося займатись і штангою, і гімнастикою, і бігом на довгі дистанції, грати в футбол, перекидатися на пружинистій сітці батута, стрибати з витки в воду, ходити в лижні походи, вижимати гирі, гасати до сьомого поту на тенісному майданчику. І все це при абсолютній відсутності будь-яких навиків у минулому і при власній вазі дев'яносто кілограмів, добрий десяток яких, як з'ясувалося, виявився зайвим.


Ось тоді я вперше відчув, як може не вистачати повітря, не десь там, у знайомих мені захмарних висотах, а просто тут, на грішній землі».


· «До сурдокамери я вже певною мірою звик. Не скажу, що я почував себе тут наче па курорті. Як і раніше, іноді нагадували про себе самотність і тиша, але час минав, і ніяких ЧП не відбувалось. Я знав, що деякі люди не витримували довгої самотності й такі експерименти інколи доводилося припиняти. Одних мучили галюцинації, інші не могли справитися із власним настроєм, нервами, третім не вдавалося в незвичних умовах сурдокамери правильно реагувати на пропоновані тести, виконувати різні робочі завдання».


· «Звичайно, привабливість професії льотчика-випробувача полягає перш за все в можливості єдиноборства із новою, ще ніким не облітаною машиною, у прагненні оволодіти нею, підкорити її своїй волі й майстерності. Так все-таки кожній людині, чи то льотчикові, чи розвідникові, властиво тягнутися до того, що їй ближче до серця, робити ту справу, яка в неї виходить найкраще. Я любив винищувачі і хотів їх випробовувати».Г. Береговий і Сумщина


Георгій Тимофійович неодноразово відвідував Сумщину, зокрема м. Суми, був в Охтирці на відкритті музею космонавтики у СШ №2 ім Ю Гагаріна.


«Вперше про Суми розповіла Георгію Тимофійовичу майже двадцять років тому його майбутня дружина Лідія Матвіївна Беседовська. Вона народилась і виросла в нашому місті. Звідси її проводжали на навчання до Харківського, потім до Московського університетів.


Лідія Матвіївна ніжно любила землю свого дитинства, та любов передалась чоловікові. І після одруження влітку, коли наставала пора відпочинку, вони разом з дітьми — сином Віктором і донькою Людмилою — приїздили під блакить сумського неба».

Г. Петров. «Я зачарований Сумами…» //Ленінська правда. – 1968. – 29 жовт. – С.3.«22 жовтня 1974 року в Палаці культури Сумського машинобудівного заводу імені Фрунзе відбулася зустріч з льотчиком-космонавтом СРСР, двічі Героєм Радянського Союзу генерал-майором Г. Т. Береговим.


Георгій Тимофійович не вперше приїздить до нашого міста. З Сумщиною в нього давні і міцні зв'язки. Ще в роки Великої Вітчизняної війни брав участь у повітряних боях в районі Лебедина, Хутора-Михайлівського, Рокитного».

Сумчани вітають космонавта // Червоний промінь. – 1974. – 24 жовт. – С.1.- Що Вам найбільше сподобалось в Сумах?

- Звичайно ж, - почав Георгій Тимофійович, ваші працьовиті, гостинні люди, сумчани і сумчанки.


- Як давно Ви знаєте наше місто?

- Та давненько вже, - каже космонавт. — У роки Великої Вітчизняної війни авіачастина, в якій я служив, брала безпосередню участь у боях за визволення Сумщини від німецько-фашистських загарбників, а після визволення наші аеродроми деякий час були розташовані на території області. Як бачите, знайомство має свою історію.


Про Суми часто виникають розмови в нашій сім’ї. Моя дружина Лідія Матвіївна — сама сумчанка і багато хорошого розповідає про своє рідне місто.


- До речі Георгію Тимофійовичу, як Ви сприйняли присвоєння Вам звання почесного робітника заводу ім. Фрунзе ?

- Сказати по правді, розхвилювався. Це висока честь. Довір'я фрунзенців постараюсь виправдати.

Герой космосу – героям праці // Ленінська правда. – 1974. – 8 груд. – С.3.Література


Про відзначення 90-річчя від дня народження Георгія Берегового: Указ Президента України від 3 грудня 2010 р. № 1071 // Урядовий кур’єр. – 2010. - №235 (15 груд.). – Орієнтир. – С.13.


***

Береговий Г.Т. Небо починається на землі [Текст] : літературний запис Г.Сомова / перекл. з рос. В.Салата. - К.: Молодь, 1978. – 240с.

Лебедев Л.А. Сыны голубой планеты [Текст] / Л.А.Лебедев. - М.: Политиздат, 1971. – 328с.

Митрошенков В. Голубые дороги [Текст] / В.Митрошенков. - М: Сов. Россия, 1976. - 272с.

Попович П. Поклик галактики: повість [Текст] / П. Попович. - К.: Молодь, 1975. - 392с.

Сомов Г. Четверо суток и вся жизнь [Текст] / Г.Сомов. - М.: Политиздат, 1972. -134с.

Филипченко А.Ф. Надёжная орбита: документальная повесть [Текст] / А.Ф.Филипченко.- М.: Изд. ДОСААФ СССР, 1978. -128с.

«Союз – 22» исследует Землю [Текст]: совместное издание Академии наук СССР и Академии наук ГДР.- М.: Наука, 1980. – 231с.

***

Герой космосу – героям праці [Текст] : інтерв’ю з льотчиком-космонавтом СРСР, генерал-майором авіації, двічі Героєм Радянського Союзу Георгієм Тимофійовичем Береговим, який відвідав Сумську область // Ленінська правда. - 1971. – 8 груд. – С.3.

Петров Г. «Я зачарований Сумами…» [Текст] : полковник у відставці Ф.І.Панченко і його дружина Г.М.Беседовська (сестра дружини Г.Берегового) неодноразово приймали в Сумах сім’ю Г.Т.Берегового // Ленінська правда. – 1968. – 29 жовт. – С.3.

Повідомлення ТАРС. Космічний корабель «Союз-3» на орбіті [Текст] // Ленінська правда. – 1968. – 27 жовт. – С.1; 29 жовт. – С.1; 31 жовт. – С.1.

Сумчани вітають космонавта [Текст] // Червоний промінь. – 1974. – 24 жовт. – С.1.


Возврат к списку


ВКонтакт Facebook Google Plus Одноклассники Twitter Livejournal Liveinternet Mail.Ru • Режим роботи

  Понеділок - четвер з 9.00 до 20.00 години
  Субота - неділя з 10.00 до 19.00 години
  Вихідний день - п'ятниця
  Санітарний день - третя середа місяця


 • Пошук на сайті

  Введіть слово або словосполучення, яке Ви бажаєте знайти на нашому сайті:


 • Наші контакти

  Адреса:  Україна, 40000, місто Суми-МСП, вул. Кооперативна, 6

  Телефони: +38 (0542) 22-21-28, 22-47-69, 22-63-32

  Email: lib@library.sumy.ua