"> Видання Сумської міської ЦБС

Видання Сумської міської ЦБС


Шановні, Читачи. До Вашої уваги сторінка сайту про видання літературних брошур Сумської міської бібліотечної системи.

Перлини рідного міста (скачати 8 Мб) - Інформаційно-бібліографічний путівник, Суми 2010


Герасим Кондратьєв – засновник міста Суми

27.02.2011

Герасим Кондратьєв – засновник міста Суми

 

Герасим Кондратьєв – засновник міста Суми: краєзнавча бібліографічна пам’ятка / Центральна міська бібліотека ім. Т.Г. Шевченка; уклад. І.Хомайко. – Суми, 2010. - 12 с.


Краєзнавча бібліографічна пам’ятка присвячена Герасиму Кондратьєву, ім’я якого пов’язують з заснуванням міста Суми. Пам’ятка включає в себе факти його біографії, відомі факти про родину полковника, про його діяльність в Україні та за кордоном. Видання розраховано на широке коло читачів.Відповідальний за вип.: заст. директора ЦБС Мартюшова О.В.

Матеріал підготував: головний бібліограф Хомайко І.О.

Комп’ютерний набір: Хомайко І.О.

Редактори: Мартюшова О.В., Клімачова Л.Д.Кондратьєв Герасим Кіндратьєвич (м. Ставище, нині смт Київської області, ? - 1701, с. Низи, нині Сумського району) - сумський полковник, стольник (1687), один з найбагатших поміщиків Слободської України. Отаман (осадчий) переселенців на Слобожанщину з м. Ставищі Білоцерковського полку, 1655 (за іншими даними 1653, 1654) з дозволу російського царя заснував на р. Сумка місто Суми, з 1658 - полковник Сумського слобідського полку, учасник боїв з козаками (під головуванням І.Виговського) і татарами під Сумами (1659), козаками І.Брюховецького (1668), відбиття турецько-татарських навал на Україну (1673, 1677, 1678), Кримських походів (1687, 1689). 1658 заснував на околицях Сум чоловічий Успенський (с. Мала Чернеччина), 1687 - жіночий Іоанно-Предтечинський (с. Лука) монастирі. 1654 відбудував дерев’яні Преображенську (попередниця нинішнього кафедрального Спасо-Преображенського собору), 1694 - Миколаївську, Різдва Пресвятої Богородиці (с. Старе, нині Червоне) церкви. (За матеріалами: Кондратьєви // Сумщинав іменах. - Суми, 2003. с. 215-216.).


Краєзнавці та історики про Герасима Кондратьєва


Особа Герасима Кондратьєва залишається немов у затінку історико-біографічних досліджень. Не знайдено даних про нього й у численних сучасних довідниках з історії України. Однак Герасим Кондратьев – отаман-осадчий міста Суми (1655 р.), найбільшого міста слобідських полків кінця ХVІІ-ХVІІІ ст., претендент на гетьманство (1669 р.), респондент гетьмана П.Дорошенка та єпископа Й.Шумлянського, особа, без якої годі уявити минуле Слобожанщини і Гетьманщини другої половини XVII ст. (В.Л.Маслійчук. Сумський полковник Герасим Кондратьєв // Український історичний журнал. - 2006. - 4. - С. 77-86.).


У ході визвольної війни, після поразки українських військ під Берестечком у 1651 році, Богдан Хмельницький, як твердять козацькі літописи, «чекаючи слушного часу для помсти, дозволив поневоленому ляхами народу» переселитися до так званого Дикого поля, споконвічної землі Дикого поля, споконвічної землі українців. Одним з емісарів Хмельницького був і Герасим.


За деякими даними, ще в Польщі Г.Кондратьєв отримав шляхетство (дворянський титул), але вів скромний спосіб життя, дбав про ввірений йому полк, добробут, розвиток економіки, освіту в краї, захист його від ворогів. За короткий час Суми стали надійною фортецею (стіна навколо поселення мала 3486 саженів, у ній було 27 бант, 12 гранат, посад оперізувався ровом на 3500 саженів). Вже в 1652 році в Сумах зводиться перший дерев’яний храм, згодом Герасим починає будувати (а його син Андрій завершив) храм кам’яний - Воскресенський, який, переживши століття, і нині є окрасою міста.


На території полку за короткий час запрацювало 160 млинів, розвивалися землеробство і скотарство, інші ремесла. Відзначився Герасим Кондратьєв і як полководець – брав участь у боях проти турків під час так званих Чернігівських походів до Азова тощо.


Засновник Сум, засновник, по суті, території, яку нині географічно називаємо Сумщиною, Г.Кондратьєв став ще й засновником власного славного роду, з якого вийшли козацькі полковники, господарі, військові, освітні діячі. (Хвостенко Г. Засновник, воїн, будівничий // Сумщина. - 2005. - 20 серп. - С. 3.).


Герасим Кондратьєв помер у 1701 р., як свідчать перекази, на власній пасіці в Новій Слободі (Хотіні). Існує багато хибних припущень щодо ймовірного місця його поховання: раніше дехто зі старожилів навіть вказував на напівзруйнований цегляний склеп, розташований на Петропавлівському кладовищі Сум, яке утворилося значно пізніше. З достатньою впевненістю можна твердити, що його було поховано в мурованому Свято-Воскресенському храмі, закладеному коштами родини Кондратьєвих в 1696 р. і остаточно закінченому в 1702 р. Андрієм Герасимовичем. Склеп був зруйнований місцевим священиком в 50-х роках XVIII ст. (Грінка О. Таємниці Герасима Кондратьєва // Панорама. - 2008. - 36 (3 - 10 верес.). - С. А12.).Про родину Кондратьєвих


Кондратьєви були кмітливими воїнами, вмілими полководцями, про що свідчать царські грамоти й жалувані полковникам інші «милості» та і той факт, що половина з них загинула на полі бою. Але були вони і вдатними господарями, котрі піклувалися про добробут і оборону краю.


За актами генерального планування Кондратьєви мали 119083 десятини землі, 5958 підданих людей. Лише в Сумах полковники мали п’ять дворів, родовий маєток в Хотіні, кілька промислів тощо. Але навіть радянські історики не змогли знайти у представників родини особливих ознак «експлуататорів», «узурпаторів», проти чого б піддані бунтували. Просто це був освічений, культурний рід, що дбав і про рідну землю, і про людей, які мешкали в краї і яких забезпечували роботою, житлом.


В 1959 році Г.Кондратьєв рішуче відкинув пропозицію І.Виговського йти разом проти Москви (хоча значна частина Сумського полку таки пішла за Виговським). На словах Кондратьєви мусили говорити про свою вірність Москві (аби не потрапити до Сибіру). Зрештою, мали за те і землі, володіння.


Там, де було можливо, Кондратьєви чинили опір московському розбою і свавіллю на території свого слобідського полку. Зокрема,стосовно Білопільської сотні полку, яка межувала з московськими поселенцями, і куди тягнули свої загребущі руки московські воєводи і поміщики.


Кондратьєви постійно входили у родинні стосунки (котрі були на той час не лише шлюбними, а й політичними союзами) з тими шляхетськими родинами, які відверто виступали проти московського панування.


Про особисте життя Герасима Кондратьєва відомо, що він був двічі одруженим. Про другу дружину Катерину Юр’євську є згадка від 1694 р. Достовірно відомо про чотирьох його синів: старшого - Івана, другого - Григорія, третього - Андрія і четвертого - Романа. Всі вони були помічниками батькові в улаштуванні нових поселень та обороні України від ворогів.


Неможливо обминути ще однієї цікавої загадки. В Герасима Кондратьєва була сестра, котра супроти волі брата стала розбійницею, керувала ватагою розбишак, здійснювала напади на проїжджих купців, московських людей. Як зазначає Ф.Гумилевський, Герасим двічі говорив з сестрою, намагався наставити її на розум, та коли переконався, що умовляння марні - спіймав її на гарячому і посадив до кам’яного мішка, тобто - замурував її навіки у стіні якоїсь кам’яної споруди. (Г.Хвостенко. Таємниці родини Кондратьєвих // Суми і сумчани. - 2007. - 31 серп. - С.13, 15.).В 1687 р. в нагороду за службу царські урядовці записали Кондратьєва до московського дворянського списку, а сина Андрія затвердили стольником. (Грінка О. Таємниці Герасима Кондратьєва // Панорама. - 2008. - 36 (3 -10 верес.). - С. А12.).Література:


Комаров В. В. Кондратьевы. Род воинов и благотворителей [Текст] : историко-биографический очерк / В.В. Комаров. - Сумы : АС-Медиа, 2005. - 48 с. : ил. - (Сумщина в именах).

Кондратьєви // Сумщина в іменах. – Суми, 2003. – С. 215.

Бубнов В. Історія козацького полку [Текст] / В. Бубнов // Ярмарок. - 2008. - №4 (24 січ.). - С. 3.

Вовченко Е. Наш Кондратьев - в Москве [Текст] : в Историческом музее Москвы единственный существующий портрет Герасима Кондратьва. Суждено ли попасть ему в Сумы / Е. Вовченко // Ваш Шанс. - 2002. - №50 (11 дек.). - С. 13А.

Грінка О. Таємниці Герасима Кондратьєва // Панорама. -2008. - №36 (3 -10 верес.). - С. А12.).

Ивченко В. Адмирал Кондратьев - потомок основателя Сум [Текст]: потомок основателя Сум Герасима Кондратьева дал эксклюзивное интервью "Данкору" / В. Ивченко // Данкор. - 2008. - №12 (26 марта). - С. А1, А10.

Карасик Ф. Отзовитесь, очевидцы! [Текст] / Ф. Карасик // Панорама. - 2007. - №36 (5-12 сент.). - С. А18.

Карпенко М. У пошуках нащадків Герасима Кондратьєва [Текст] : [в планах роботи музею полковника Кондратьєва гімназії №1 м. Суми з'явилися пункти про дослідження прабатьківщини Кондратьєва - селища Ставище Київської області] / М. Карпенко // Суми і сумчани. - 2008. - №32 (8 серп.). - С. 14.

Князев В. Из истории Сум: этапы большого пути [Текст] / В. Князев // В двух словах. - 2009. - №35 (4 сент.). - С. 2-3.

Комаров В. "К знакомой усадьбе, к родному селу..." [Текст] / В. Комаров // Ваш Шанс. - 2008. - №18 (30 апр.). - С. 19А.

Комаров В. Кондратьєви і Савичеви [Текст] // Ваш шанс. – 2006. - №44 (1 нояб.). – С. 21А.

Костина В. На грани жизни и смерти [Текст] / В. Костина // Панорама. - 2007. - №36 (5-12 сент.). - С. А19.

МанжелаБ. Воєвода і отаман Сум - вони були першими [Текст] / Б. Манжела // Суми і сумчани. - 2009. - №3 (16 січ.). - С. 10.

Манжела Б. Мала батьківщина сумського отамана Герасима Кодратьєва [Текст] / Б. Манжела // Суми і сумчани. - 2007. - №48 (30 лист.). - С. 14.

Манжела Б. На прабатьківщині засновника Сум [Текст] / Б. Манжела // Ярмарок. - 2007. - №42 (19 жовт.). - С. 12.; №43 (25 жовт.). - С. 3.

Манжела Б. Роздуми про наболіле, або це також наша історія [Текст] / Б. Манжела // Суми і сумчани. - 2007. - №41 (12 жовт.). - С. 13.

Манжела Б. Де похований засновник Сум? [Текст] / Б. Манжела // Ярмарок. - 2007. - №42 (18 жовт.). - С. 2.

Никольская В. Чтобы помнили... [Текст]: в Сумах увековечили память основателя города Кондратьева / В. Никольская // Ваш Шанс. - 2004. - №36 (8 сент.). - С. 19А.

Ольшанская Д. Кино о Кондратьевых [Текст]: в Москве снят фильм об основателе нашего города и его потомке Глебе Петровиче Кондратьеве / Д. Ольшанская // Данкор. - 2008. - №34 (27 авг.). - С. А11.

Сикорский А. Сумин городок [Текст]: от основания города до наших дней / А. Сикорский // Панорама. - 2005. - №35 (31 авг.- 7 сент.). - С. А8-А9

100 найвидатніших полководців та воєначальників [Текст] : від княжої доби до наших днів // Військо України. - 2009. - №8. - С. 1-2

Хвостенко Г. Таємниці родини Кондратьєвих [Текст] / Г. Хвостенко // Суми і сумчани. - 2007. - №35 (31 серп.). - С. 14, 15.

Хвостенко Г. Засновник, воїн, будівничий [Текст] / Г. Хвостенко // Сумщина. - 2005. - №92 (20 серп.). - С. 3.

Чалий Б. Так починалася історія Сум [Текст] / Б. Чалий // Ярмарок. - 2007. - №41 (11 жовт.). - С. 2.


Інтернет-ресурси:


Герасим Кондратьев – город Сумы [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://sumy.net.ua./ - Мова : українська.

КондратьевГерасим Кондратьевич [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://ru.wikipedia.org/wiki. - Мова : українська.


Возврат к списку


ВКонтакт Facebook Google Plus Одноклассники Twitter Livejournal Liveinternet Mail.Ru • Режим роботи

  Понеділок - четвер з 9.00 до 20.00 години
  Субота - неділя з 10.00 до 19.00 години
  Вихідний день - п'ятниця
  Санітарний день - третя середа місяця


 • Пошук на сайті

  Введіть слово або словосполучення, яке Ви бажаєте знайти на нашому сайті:


 • Наші контакти

  Адреса:  Україна, 40000, місто Суми-МСП, вул. Кооперативна, 6

  Телефони: +38 (0542) 22-21-28, 22-47-69, 22-63-32

  Email: lib@library.sumy.ua