"> Видання Сумської міської ЦБС

Видання Сумської міської ЦБС


Шановні, Читачи. До Вашої уваги сторінка сайту про видання літературних брошур Сумської міської бібліотечної системи.

Перлини рідного міста (скачати 8 Мб) - Інформаційно-бібліографічний путівник, Суми 2010


Якби ви знали, як мені хочеться на Луку!..

27.02.2011

Якби ви знали, як мені хочеться на Луку!..«Якби ви знали, як мені хочеться на Луку!..»: до 150-річчя від дня народження А.П. Чехова і 50-річчя музея Чехова в Сумах: краєзнавча бібліографічна пам’ятка / Центральна міська бібліотека ім. Т.Г. Шевченка. – Суми, 2010. – 16 с.


Краєзнавча бібліографічна пам’ятка присвячена 150-річчю А.П. Чехова і 50-річчю Будинку-музею письменника в Сумах. Пам’ятка включає в себе список творів, на які надихнула А.П. Чехова Сумщина, список літератури про зв’язок А.П. Чехова і Сумщини.


Відповідальний за випуск : заступник директора ЦБС Мартюшова О.В.

Матеріал підготував : головний бібліограф Хомайко І.О.

Редактори : Мартюшова О.В., Клімачова Л.Д.

Комп’ютерна верстка : Хомайко І.О., Клімачова Л.Д.
Цветущий мирный уголок,

Где отдыхал я от тревог

И суеты столицы душной,

Я буду долго вспоминать,

Когда вернусь в нее опять,

Судьбы велениям послушный.

Отрадно будет мне мечтой

Перенестись сюда порой,

Перенестись к семье радушной,

Где теплый дружеский привет

Нежданно встретил я, где нет

Ни светской чопорности скучной,

Ни карт, ни пошлой болтовни,

С пустою жизнью неразлучной;

Но где в труде проходят дни,

На благо края своего

Ценить умеет темный люд, Платя любовью за него…

Не раз мечта перенесет

Меня в уютный домик тот,

Где вечером, под звук рояли,

В душе усталой оживали

Волненья давних, прошлых дней

Весны умчавшейся моей –

Ее восторги и печали! ...

Спасибо, добрые друзья,

За теплый, ласковый привет,

Которым был я здесь согрет!

Спасибо вам! И если снова

Не встречусь с вами в жизни я,

То помяните добрым словом

В беседе дружеской меня.

Чехов А. П. Усадьба ( 1888 г. 6 июня.)ЧЕХОВ Антон Павлович (народився 17(29) січня 1869 в м. Таганрог, вмер 2(15) липня 1904 в м. Баденвейлер, Німеччина) - прозаїк, драматург. 


В 1888 р. за рекомендацією уродженця с. Глибне (нині Краснопільський район), флейтиста, співробітника гумористичних журналів О.І. Іваненка Антон Павлович Чехов з сім'єю оселився на дачі в садибі поміщиків Линтварьових (с. Лука, нині у складі м. Суми). Чехов жив у дерев'яному флігелі, його мати Євгенія Яківна, сестра Марія Павлівна та брати - в кам'яному.


Лука зачарувала письменника. В 1888 р. Чехов пише В.Г. Короленку: "Уж очень у меня хорошо, так хорошо, что и описать нельзя! Природа великолепна, простора пропасть, люди хорошие, воздух теплый, тоны тоже теплые, мягкие". З родиною Линтварьових теж склалися гарні стосунки. Чехов спілкувався з Олександрою Василівною Линтварьовою, її дочками Зінаїдою, Оленою, Наталією та синами Павлом, Георгієм, жінкою Павла Антоніною Федорівною. Згодом Наталія гостювала у Чехових у Москві, Меліхові, Ялті.


Оскільки Чехов основним своїм заняттям вважав все ж лікування, він захопив із собою медичні інструменти і деякий запас медикаментів. Звістка, що у Линтварьових поселився лікар, розлетілася по окрузі відразу, і молодому доктору частенько доводилося свій час, призначений для відпочинку, витрачати на огляд талікування хворих і навіть на виїзди в навколишні села - Баранівка, в Токарі.


1888 р. з Луки Чехов їздив до родичів Линтварьових - Смагіних (брати Олександр і Сергій Івановичі, їх сестра Олена Іванівна), які жили у с. Бакумівка Полтавської губернії. В червні 1888 р. Чехов був у Лебедині, с. Межирічі Лебединського повіту, у Гадячі, Сорочинцях, Миргороді. У листі до О.М. Лейкіна (21 червня 1888 р.) письменник писав про свою подорож: "Что за места! Я положительно очарован: «Все, что я видел и слышал, так ново, хорошо и здорово, что во всю дорогу меня не оставляла положительная мысль - забросить литературу ... засесть в каком-нибудь селе на берегу Псла и заняться медициной».

В 1888 р. Чехов з друзями їздили до Охтирки, кілька днів жили у Троїцькому чоловічому монастирі поблизу міста. Письменник бував на сільських ярмарках, на ярмарці у Сумах.


Він мріяв придбати невеликий хутір на березі Псла чи Хоролу, який протягом чотирьох років йому допомагали шукати друзі. Тут він мав бажання оселитися, улаштувати "климатическую станцию" для петербурзьких письменників, відкрити зразковий медичний пункт.


На Луці Чехов прийняв рішення про подорож на Сахалін (1890). Під час цієї подорожі на Лучанській дачі жила родина Чехова, з якою письменник регулярно листувався. Чехов-лікар був широко відомий на Луці, у Сумах, в селах Баранівка, Токарі, Стецьківка, Чернеччина, Косівщина, залучав до медичної практики М.П.Чехову та О.М. Линтварьову.


Чехов збирав у Сумському повіті пожертвування на пам'ятник М.В. Гоголю у Москві (1889). На запрошення письменника в 1888-1889 рр. Лучанську дачу відвідали поет О.М. Плещеєв, видавець, публіцист, драматург О.С. Суворін, письменник К.С. Баранцевич, віолончеліст Великого театру М.Р. Семашко, актор Петербур­зького Олександринського театру П.М. Cвободін (1889), О.І. Іваненко.


У Іоанно-Предтеченській церкві на Луці влітку 1889 р. вінчався брат Чехова - Олександр. В 1889 р. тут помер інший брат письменника, талановитий художник Микола Чехов, який похований на Лучанському кладовищі.


В серпні 1894 р. Антон Павлович на тиждень приїздив на Луку разом із письменником І.М. Потапенком. Саме цього року Чехов написав Н. М. Линтварьовій в Суми: «Аббація і Адріатичне море прекрасні, але Лука і Псел краще».


Ім'я Чехова у Сумах носять вулиця, школа, дитяча бібліотека, що знаходяться поруч з музеєм.

(За матеріалом: Чехов Антон Павлович // Сумщина в іменах: енциклопедичний довідник. – Суми, 2003. – С.490-491.)


Сумчани свято зберігають пам’ять про Антона Павловича Чехова. Вже 50 років в будинку, де жив письменник знаходиться музей.


Ще 14 липня 1959 року Сумська обласна рада депутатів трудящих ухвалила рішення щодо створення в Сумах на Луці меморіального музею А. П. Чехова. "У зв'язку з наближенням 100-річчя від дня народження видатного російського письменника А. П. Чехова й святкуванням цієї дати, - говорилося в рішенні, - виконком обласної ради депутатів трудящих вирішив передати будинок, де у свій час жив А. П. Чехов, з балансу школи ім. Чехова на баланс краєзнавчого музею безкоштовно для створення в ньому меморіального музею А. П. Чехова. І поставити за обов'язок управлінню культури створити музей у цьому приміщенні".


Будинок-музей А.П.Чехова на Луці був урочисто відкритий 29 січня 1960 р. – до 100-річного ювілею письменника. Безпосередніми ініціаторами й творцями музею стали тодішній завідувач Сумським краєзнавчим музеєм Григорій Долгін, співробітниця музею Олена Кошова, а також Павло Сапухін - перший дослідник лучанського періоду життя й творчості Чехова. (До речі, першою завідувачкою музею Чехова була дочка Павла Сапухіна Лада - відомий сумський краєзнавець.)


Були проведені реставраційні роботи у флігелі, збір матеріалів (документів, літератури, меблів, коштовних речей і предметів старовини) для майбутньої експозиції. Із проханням про допомогу працівники краєзнавчого музею звернулися до нащадків родини письменника, у чеховські музеї Ялти, Таганрога, Москви, до лучанських старожилів. До дня відкриття музею ентузіасти в архівах, бібліотеках змогли зібрати потрібну кількість експозиційного матеріалу.


У свій час великий внесок у створення музею внесла сестра письменника Марія Чехова, що жила в Ялті й довгий час вела активну переписку з Наталею Линтварьовою, молодшою дочкою господарки лучанської садиби, де відпочивали Чехови. В 1939 р. Марія Павлівна надіслала в дарунок Сумському художньому музею малюнки Миколи Чехова й ряд справжніх документів, що стосуються його життя, у тому числі метричні записи про його народження й смерть. Сама ж Н. Линтварьова передала в дарунок музею тарілочку, куплену Антоном Павловичем на ярмарку й розписану його братом Михайлом (вона зберігається в Будинку-музеї), а також видання оповідання "Каштанка" із збірника "У сутінках" з дарчим написом А.П.Чехова (під час війни книги зникли).


Слід зазначити, що прообраз чеховського музею з'явився в Сумах трохи раніше. Шанувальниця чеховського таланту Ксенія Калениченко багато років зі своєї ініціативи доглядала за могилою Миколи Чехова - брата письменника. В 1947 р. одержала від Сумського відділу народної освіти посвідчення на право збирати матеріали для відкриття куточка А. П. Чехова в школі його імені. В березні 1948 року він був відкритий. Саме його варто вважати першою чеховською експозицією, пов'язаної з Лукою.


Музей Чехова в Сумах, можливо, міг відкритися й раніше. Причини тому були. В 1912 р. у гостях у Наталі Линтварьової і на могилі брата Миколи побувала Марія Чехова. А в 1913 р. у Суми приїжджали журналісти й навіть кінематографісти з Харкова, що зняли фільм до 10-ї річниці смерті письменника, у якому Чехова грав загримований актор, а сумчан - лучанська масовка (ті статті збереглися, а от знятого фільму, на жаль, немає). В 1925 році друг чеховської родини, наш земляк А. И. Іваненко, повідомить Марії Чеховій у Ялту про інтерес сумчан до чеховського флігеля: "Будиночок, де Ви жили з Антоном Павловичем, збе-режений. Навесні й улітку багато хто з сумчан його відві-дують і бережуть, шануючи пам'ять Антона Павловича". В 1940 р., коли краєзнавчий музей разом з педінсти-тутом робив вистав-ку "Чехов у Сумах", на ній незадовго до смерті встигла поділитися своїми спогадами про А.П. Чехова Н.Линтварьова.


Окрема сторінка в сумській "чеховіані" - діяльність Клубу друзів Чехова – «Чеховського суспільства», що виникло в 1990 р. і поєднує біля сорока самих різних по своєму роді занять людей, що люблять творчість письменника. У всіх заходах, проведених Домом-музеєм, вони неодмінні учасники. А заходів за два десятки років було дуже багато. Це і літературно-музичні вечори, і конференції, і зустрічі із цікавими людьми, і поїздки по чеховських місцях, і робота недільної школи (працювала 4 роки).

(За матеріалом Калиниченко А. Наше все по-сумски // Данкор. - 2010.- № 2 (13 янв.). - С.А8-А9.)


Список творів, на які надихнула А.П. Чехова Сумщина


Чехов А.П. В овраге / А.П. Чехов // Повести. – М., 1983. – С. 409-445.

Чехов А.П. Вишневый сад / А.П. Чехов // Пьесы. – М., 1989. – С. 187-237.

Чехов А.П. Воры / А.П. Чехов // Собр. соч. : в 12 т. – М., 1985. – Т. 7. - С. 167-182.

Чехов А.П. Дядя Ваня / А.П. Чехов // Пьесы. – М., 1974. – С. 83-131.

Чехов А.П. Именины / А.П. Чехов // Собр. соч. : в 12 т. – М., 1985. - Т. 7. – С. 31-62.

Чехов А.П. Красавицы / А.П. Чехов // Избр. произв. : в 3 т. – М., 1976. – Т. 1: Рассказы и повести 1880-1888. - С. 439-447.

Чехов А.П. Неприятность / А.П. Чехов // Избр. произв. : в 3 т. – М., 1976. – Т. 1 : Рассказы и повести 1880-1888. - С. 421-439.

Чехов А.П. Рассказ неизвестного человека / А.П. Чехов // Повести . – М., 1983. – С. 117-195.

Чехов А.П. Скучная история / А.П. Чехов // Собр. соч. : в 12 т. – М., 1985. – Т. 7. -С. 109-167.

Чехов А.П. Степь / А.П. Чехов // Повести. – М., 1983. – С. 23-117.

Чехов А.П. Трагик по неволе / А.П. Чехов // Одноактные пьесы, инсценировка и рассказы. – М., 1954. – С. 36-42.

Чехов А.П. Учитель словесности : рассказы / А.П. Чехов. – М.: Дет. лит, 1987. – 190 с.

Чехов А.П. Чайка / А.П. Чехов // Пьесы. – М., 1989. – С. 23-75с.

Чехов А.П. Человек в футляре : повести и рассказы / А.П. Че-хов. – М. : Худож. лит., 1979. – 125 с.


Література про зв’язок А.П. Чехова і Сумщини


Дом-музей А.П. Чехова в Сумах : путеводитель. – Харьков : Прапор, 1970. – 70 с.

Сапухин П.А. А.П. Чехов на Сумщине. – Сумы, 1993. – 107 с.

Чехов Антон Павлович // Сумщина в іменах: енциклопедичний довідник. – Суми, 2003. – С.490-491.


***

Багаєва С. У колі шанувальників творчості Чехова // Суми і сумчани. - 2007. - № 5 (2 лют.). - С. 16.

Про діяльність клубу шанувальників творчості Чехова, серед членів якого є письменники, музиканти, артисти, викладачі, працівники музеїв.


Богун В. Вишневый сад на Луке // Рабочая газета. - 2010. – 27 янв.

Корреспондент газети відвідав Будинок-музей ім. А.П. Чехова і поділився своїми враженнями.


Гвоздик А. Литературная сенсация? : сумчане как прототипы персонажей чеховского "Вишневого сада" : беседа с краеведом Алексеем Ленским // В двух словах. - 2006. - № 40 (4 жовт.). - С. А6.

Історія непростих взаємовідносин між Іваном Харитоненком і Олександрою Линтварьовою стала мотивом для написання п'єси "Вишневый сад" Антона Павловича Чехова - так вважає краєзнавець О. Ленський .


Гриневич Л. «Антона Чехова читаю. От изумления немею»: 29 января исполняется 150 лет Чехову и 50 – его музею в Сумах // Ваш шанс. – 2010. - № 4 (27 янв.). – С. 14А-16А.


Про сучасне становище музею Чехова і садиби Линтварьових.


Дедулин Г. Дуэт памяти Чехова // Панорама. – 2009. - № 6 (4-11 февр.). – С. А15.

Московські гості Юрій Бичков і Віра Федорченко пропонують зробити Суми центром чехівського руху.


Деміденко А. Будинок на вулиці мого дитинства // Господар. – 1997. - № 39-40. – С. 4.

Про перебування А.П. Чехова в Сумах та долю Будинку-музею.


Жутиков А. Забытое наследство : музей-заповедник усадьба Линтваревых: быть или не быть? // Панорама. - 2005. - № 29 (20-27 июля). - С. А9, цв. фото.

Про сучасний стан музею, про необхідність його підтримки на світовому рівні.


Калиниченко А. Наше все по-сумски : к 150-летию со дня рождения А.П. Чехова и 50-летие музея Чехова // Данкор. – 2010. - № 2 (13 янв.). – С. А8-А9., цв. фото.

Історія виникнення музею Чехова, його сьогодення, а також про діяльність Чеховського клубу.


Костина В. Дорогие гости // Панорама. - 2005. - № 36 (7-14 сент.). - С. В2.

Про перебування відомих людей в Сумах. Серед них був і А.П. Чехов.


Літературне свято у Сумах // Урядовий кур’єр. – 2000. – 1 лют. – С. 1.

Про відзначення 140-річчя від дня народження А.П.Чехова та 40-річчя створення меморіального Будинку-музею Чехова.


Майоров Б. Усадьба Линтваревых : пока было больше обещаний, чем дел // Ваш Шанс. - 2006. - № 6 (8 февр.). - С. 9А.

Сьогодні будинок Линтварьових знаходиться в плачевному стані. Під час свого перебування в Сумах Юрій Єхануров пообіцяв, що держава буде піклуватися про цей пам'ятник архітектури на Сумщині.


Москаленко І. "Якби ви знали, як мені хочеться на Луку!.." : до 100-річчя з дня смерті А.П.Чехова (1860-1904) // Суми і сумчани. - 2004. - № 29 (15 лип.). - С. 6.

Про проживання А.П. Чехова на Луці, про його спосіб життя в садибі Линтварьових.


Мудрик П. Майстри мистецтв – Чехову // Суми і сумчани. – 2009. - № 6 (6 лют.). – С. 16.

Працівники музею Антона Чехова на Луці багато уваги приділяють вивченню реалій життя і творчості видатного прозаїка і драматурга.


Нестеренко П. Вся душа моя - на Луці : до 145-річчя від дня народження А.П.Чехова // Урядовий кур’єр. - 2005. - 1 лют. - С. 10.

Про перебування А.П. Чехова на Луці, святкування ювілею письменника на Сумщині.


Овсянникова А. О врачебной деятельности А.П. Чехова на Сумщине // Сумська старовина. - 1999. - № V-VI. - С. 158-162.

Під час перебування Чехова на Луці він плідно займався не тільки громадською і літературною діяльністю, але й лікарською - безкоштовно лікував всіх, кому була потрібна допомога.


Орлова В. Тут был Чехов : заброшенную долгие годы усадьбу сумских дворян Линтваревых пытаются реставрировать // Данкор. - 2006. - № 20 (17 мая). - С. А13.

Про історію родословної садиби Линтварьових, про шляхи її відродження, реставрації.


Панкратова Л. Клубу друзей Чехова – 10 лет // Данкор. – 2000. - № 38 (21 ). – С. 30.

Про діяльність клубу, святкування ювілею.


Сурков В. Лучанско-барановский колорит : Лука - это чеховские места, Барановка - сумские цыгане, детские оздоровительные лагеря и одно из главных для сумчан мест отдыха на природе // Данкор. - 2007. - № 32 (8 авг.). - С. А8-А9.

Кореспонденти газети «Данкор» відвідали Луку та Баранівку, в тому числі побували в музеї Чехова, про стан якого розповідають у статті.


У усадьбы Линтваревых появилась перспектива? // Ваш Шанс. - 2006. - № 1 (4 янв.). - С. 4А.

На сесії обласної ради депутати проголосували за прийняття садиби Линтварьових, на території якої знаходиться Будинок-музей Чехова, в обласну власність.


Фідкевич О. Образ України в епістолярії А.П.Чехова // Київська старовина. - 2004. - № 4. - С. 79-85.

Про тематичний епістолярний цикл, умовно названий «Листи з Сумщини».


Ярош Н. В гостях у Антона Павловича // Данкор. - 1999. - № 5 (4 февр.). – С. 29.


Це цікаво знати


Сьогодні в світі існують кілька музеїв А.П. Чехова:


 • Будинок-музей Чехова в м. Суми (Україна). Відкритий 29 січня 1960р. у колишній садибі Линтварьових де родина Чехових проводила літні місяці в 1888-1889р. Тут в 1889р. помер і похований старший брат письменника Микола Чехов.


 • Будинок-музей Чехова в Таганрозі, відкритий у січні 1914р. В 1935р. перетворений у літературний музей ім. Че-хова. Представляє особисті речі й бібліотеку письменника. З 1921р. філією є будиночок Чехова, де народився письменник.


 • Будинок-музей Чехова в Москві, літературна філія Держлітмузею. Відкритий 14 липня 1954р. у будинку №6 по Садово-Кудринській вулиці. Письменник жив тут в 1886-90р. У цьому будинку його відвідували П.Чайковський, И.Левітан, В.Немирович-Данченко, В.Гіляровський й ін.


 • Музей-заповідник Чехова в Меліхові, заснований у січні 1941р. у селі Меліхово Чеховського району Московської області, на території колишньої садиби Чехова, де він жив в 1892 –1899 р.р.


 • Музей Чехова на острові Сахалін у м. Олександрівськ-Сахалінський, заснований в 1973р. на згадку про перебування Чехова на каторжному острові в 1890 р. В 1990 р. до сторіччя поїздки письменника, відкритий Музей книги А.П.Чехова Острів Сахалін у м. Южно-Сахалинськ.


 • В 1985 р. співробітниками Держлітмузею (Москва) відкритий музей Чехова на о.Цейлон у м.Коломбо (Шрі Ланка), де Чехов провів кілька днів, повертаючись із Сахаліну в 1890 р.


 • Будинок-музей Чехова в Ялті (Біла дача). Заснований в 1921 р. сестрою письменника М.П.Чеховою у будинку, побудованому в 1898-99 р.р. Письменник жив тут в 1899-1900 р.р. Його відвідували Бунін, Купрін, Горький, Шаляпін, Рахманінов.


 • Музей Чехова в м. Баденвейлер (Німеччина). Відкритий у серпні 1998 р. Тут Чехов провів останній місяць життя й помер 15 липня 1904 р.
Возврат к списку


ВКонтакт Facebook Google Plus Одноклассники Twitter Livejournal Liveinternet Mail.Ru • Режим роботи

  Понеділок - четвер з 9.00 до 20.00 години
  Субота - неділя з 10.00 до 19.00 години
  Вихідний день - п'ятниця
  Санітарний день - третя середа місяця


 • Пошук на сайті

  Введіть слово або словосполучення, яке Ви бажаєте знайти на нашому сайті:


 • Наші контакти

  Адреса:  Україна, 40000, місто Суми-МСП, вул. Кооперативна, 6

  Телефони: +38 (0542) 22-21-28, 22-47-69, 22-63-32

  Email: lib@library.sumy.ua