"> Робота з дітьми інвалідами в Сумській місьий бібліотеці

Робота з інвалідами


Бібліотека - територія добра і милосердя


Любіть – і будьте коханими,

Палайте – й будьте зігрітими,

Даруйте – й будете багатими,

І доля не залишить вас.

Галина МайороваСумська міська централізована бібліотечна система; Центральна бібліотека ім.Т.Г.Шевченка; Бібліотека-філія №17; укл. Мартюшова О.В.; С.А.Мамай.- Суми.2008.- с.11


Видання вміщує досвід роботи бібліотеки-філії №17 Сумської МЦБС з людьми з обмеженими фізичними можливостями. Стане в нагоді бібліотечним працівникам, які працюють з цією категорію користувачів.


Відповідальний за випуск Л.М. Стадниченко, директор

Матеріал підготували О.В. Мартюшова, заст.директора

Провідний методист С.А. Мамай.

Комп’ютерний набір С.А. Мамай. пров. методист


В 2001 році виникла ідея в нашій ЦБС створити бібліотеку для людей з обмеженими фізичними можливостями. Для цього найліпше підійшло приміщення обласної профспілкової бібліотеки, яку саме тоді було реорганізовано і передано у міську комунальну власність та приєднано до Сумської міської централізованої бібліотечної системи як бібліотеку-філію №17.


Бібліотека розташована в зручному для людей з обмеженими можливостями місці – в центрі міста Суми. Має пандус та інші комфортні умови для цієї групи користувачів: перший поверх, відсутність сходинок, просторий вестибюль та читальний зал, кімната для зустрічей, абонементи для дорослих і дітей, відділ позастаціонарного обслуговування.


Розроблена бібліотечна цільова програма по роботі з людьми з обмеженими фізичними можливостями “Радість спілкування” на 2002-2009 р.р., яка була схвалена Сумським міськвиконкомом та міською спілкою інвалідів.


Мета програми - допомогти їм адаптуватись в оточуючому світі, ліквідувати недостатнє спілкування, надати консультаційну допомогу з різних питань, оточити турботою. Місія бібліотеки - забезпечення прав соціально-незахищених груп населення, людей з обмеженими фізичними можливостями; створення особливих умов для роботи з даною категорією відвідувачів; уважне ставлення до кожного інваліда як до особистості; надання допомоги у виборі інформації, розкритті творчих можливостей, незалежності, безбар’єрності, інтеграції у суспільство.


Бібліотека стала працювати під гаслом «Бібліотека – територія добра і милосердя» та отримала статус центру спілкування людей з обмеженими можливостями.

В м. Суми за офіційними даними 17 тис. інвалідів різного віку, стану здоров’я і різних умов проживання.


Але значна кількість користувачів цієї категорії не хоче публічно інформувати про свій статус. Тому можна стверджувати, що ця цифра фактично більша. Зараз бібліотеку-філію №17 відвідують члени УТОСу і УТОГу, які мають свої бібліотеки.


З 2001 року в бібліотеці – філії № 17 ведеться картотека соціально – орієнтованих організацій та установ м. Суми. Тут зареєстровані як державні, так і громадські установи і організації нашого міста, що опікуються проблемами інвалідів.


Бібліотека – філія  №17 тісно співпрацює з такими організаціями:


1. Сумське обласне громадське об’єднання „Координаційна рада громадських організацій інвалідів”;


2. Міський територіальний центр соціального обслуговування „Берегиня”;


3. Громадський спортивний клуб інвалідів „Фенікс”;


4. Міське товариство допомоги дітям – інвалідам „Феліцитас”;


5. Рада ветеранів Ковпаківського мікрорайону м.Суми;


6. Міська організація інвалідів – спинальників „Інтеграційні проекти”;


7. Міське громадське об’єднання „Натхнення”;


8. Сумська міська громадська організація дітей Інвалідів та Молоді з ДЦП «Наша Родина»;


9.  Міська громадська організація інвалідів „Доля”;


10. Територіальний центр «Спільнота» соціального обслуговування пенсіонерів та одиноких непрацездатних громадян «Берегиня» при управлінні праці та соціального захисту населення Сумської міської ради.


Спільно з членами спортивного клубу інвалідів «Фенікс», який очолює журналіст місцевої газети «Панорама» О.Грінка, в бібліотеці проводяться змагання з шахів, шашок, дартсу, вечори-спілкування серед інвалідів- спинальників.


Змагання з дартсингуЦентр допомоги інвалідамБібліотека – філія № 17 обслуговує інвалідів – дітей в обласному центрі медико – соціальної та трудової реабілітації. Раз на місяць бібліотекарі сюди привозять нову літературу, проводять заходи, передають дітям книги, подаровані читачами.


Влітку бібліотекарі обслуговують центр медико – соціальної та трудової реабілітації „Відродження” в селі Рибці, де відпочивають понад 100 інвалідів, з якими бібліотекарі проводять психологічні тренінги, літературні ігри, години цікавих порад, ігри – тренінги тощо.


Обслуговування інвалідів в оздоровчому центрі „Відродження" с. РибціЦентр допомоги інвалідамЦентр допомоги інвалідам


Центр допомоги інвалідамОскільки люди з обмеженими фізичними можливостями мають дефіцит спілкування і прагнуть розширити круг своїх знайомих, тому бібліотека – філія організовує для цієї групи користувачів активні, клубні форми масових заходів: вечори відпочинку з чаюванням, вечори знайомств за столиками, дискотеки, осінні бали і т.п. До проведення подібних заходів бібліотека залучає спонсорів, таких як молодіжний благодійний фонд „Нова хвиля”; міський благодійний фонд „Росток”; мистецько – просвітницьку студію „Світоч”; частими гостями на різних заходів буває творчий дует “Багаття”( молоді інваліди – сумський бард Є.Козацький та А.Наталуха) та інші. Волонтерами по роботі з інвалідами є студенти та викладачі Сумського вищого училища мистецтв та культури ім. Д. Бортнянського, творча бригада „Зустріч” та інші.


Молодь з обмеженими можливостями в бібліотеці-філії №1Центр допомоги інвалідам


Центр допомоги інвалідамСпонсором бібліотечних масових заходів виступають міська громадська організація інвалідів „Доля”, територіальний центр соціального обслуговування „Берегиня” та інші. Щороку бібліотеці фінансово допомагають депутати Сумської міської ради. За їх кошти придбано в останні роки: музичний центр, комп’ютер, пилосос, стільці та нова література.


Щороку бібліотека проводить цікаві новорічні вогники для дітей, конкурси колядок і щедрівок, години народознавства до Водохреща, свято закоханих до дня Святого Валентина, молодіжно – розважальні вечори „У колі друзів”, розважальну програму до 8 березня „Чого хоче жінка”, години духовності до Великодня, уроки пам’яті Чорнобильської трагедії і літературно – музичні свята до Дня дітей, Дні гумору тощо. Особливо запам’ятались зустрічі з поетесою К. Квітчастою з міста Ромни, вечори інтегрованого спілкування з сумськими бардами, літературно – музичні вечори до молодіжних свят. Молоді інваліди активно приймають участь у різноманітних конкурсах, читають свої вірші, співають пісні, малюють, проявляють свої таланти.


Новорічне свято „Різдвяні зустрічі”Центр допомоги інвалідам


Центр допомоги інвалідамП’ятий рік успішно працює в бібліотеці дитячий клуб «Пізнайко», членами якого є маленькі читачі - вихованці НВК №37


( діти з вадами зору), які потребують реабілітації. Специфіка учнівського процесу НВК №37 вимагає від бібліотекарів проведення заходів з популяризації книги безпосередньо в учбових кімнатах. Бібліотекарі проводять голосні читання по новим цікавим книгам, творчі конкурси, вікторини, літературні ігри. В актовому залі, в класах НВК №37 в цьому році пройшов Тиждень мистецтв «Сузір’я муз»


Тиждень мистецтвЦентр допомоги інвалідам


Центр допомоги інвалідамза участю викладачів, студентів Сумського вищого училища культури та мистецтв ім.Д.Бортнянського. Ці діти є частими гостями в бібліотеці. Для них традиційними стали проведення масових заходів до Нового року, Дня Святого Миколая, Тижня дитячої та юнацької книги, різноманітних конкурсів, вікторин тощо. Зацікавив дітей в бібліотеці конкурс “Веселий олівець ” ( малюнковий вернісаж) на кращий малюнок до літературного твору; урок духовності „Я відкриваю свій світ”; традиційні екологічні подорожі „ У довкілля ”. Цікаво пройшло Свято мам «Мамині руки мов крила жар птиці» ( вірші, малюнки, пісні), цикл зустрічей з дитячими письменниками: з Скоробогатько М., Одаренко Н., Лапіною Л., Лесиною Ю. 


Заняття в клубі „Пізнайко”


Центр допомоги інвалідамТворчі плани клубу спрямовані на реалізацію цільової природоохоронної міні-програми «Дивокрай», яка передбачає ознайомлення дітей з красою і неповторністю навколишнього світу за допомогою картин природи, створених словами, фарбами , звуками. Вікторини, конкурси, подорожі, ігри покликані навчити розуміти природу, відчути її красу, берегти її багатство, розвивати позитивно-емоційне ставлення до пізнання довкілля, формувати такі якості особистості, як спостережливість, допитливість, почуття прекрасного. В рамках цієї програми проводяться цикли різноманітних заходів: гра «Абетка живої природи», загадкова година «Від подиху вітру сніжинкою стану, від променя сонця розтану», екологічна подорож у довкілля «Вдивляйся, вслухайся – природа цікава», пізнавальна година «За дверима скарбниці богині «Флори», квітковий калейдоскоп «Веселка на лузі, веселка в саду» тощо. 


Набув великого резонансу в нашому місті масовий захід «Я бачу світ» - виставка малюнків дітей з вадами зору. Діти творили разом з батьками в бібліотеці-філії №17. Це були ілюстрації до улюблених літературних творів, цікаві роботи у жанрі фентезі, теми спілкування з природою, бачення майбутнього навколишнього середовища. Переможця було найти важко через велику кількість прекрасних робіт. Всі учасники отримали призи, а також були нагороджені грамотами.


Бібліотека постійно організовує виставки творчих робіт людей з обмеженими фізичними можливостями, допомагає їм необхідними матеріалами та літературою по розвитку творчих здібностей.


Виставка робіт людей з обмеженими фізичними можливостями„Сонячна хвиля”


Центр допомоги інвалідамБібліотеки ЦБС постійно проводять Акцію збору матеріалів (папір, обрізки шкіри, тканини, картону, нитки та інше) для творчих робіт людей з обмеженими фізичними можливостями.


Користується попитом серед читачів бібліотеки література по соціальній реабілітації, соціальній педагогіці та психології для батьків інвалідів, соціальних працівників, педагогів та психологів. Бібліотечні працівники інформують їх по новим надходженням. Велика потреба інвалідів в правовій інформації. В цілях поінформованості даної групи створено в бібліотеці інформаційний центр, де зібрано:


- законодавчі акти на допомогу соціальному захисту населення;

- адреси навчальних закладів системи праці та соціального захисту;

- створено банк даних інвалідів по місту Суми тощо.


Активно використовуються можливості Інтернету, до якого філія № 17 підключена з 2002 року двома комп’ютерами, отриманими завдяки грантам Посольства США „ LEAP – І ” та „ LEAP – plus ”. За цей час щороку послугами Інтернету користується близько 450 інвалідів. Безкоштовне навчання роботі на комп’ютері пройшли більше 500 інвалідів.


Відкриття інтернет-центру в бібліотеці-філії №17


Центр допомоги інвалідам


Користувачі бібліотеки з вадами зору


Центр допомоги інвалідам


Центр допомоги інвалідам


Посольство США надало бібліотеці спеціальні комп’ютерні програми для людей з обмеженням зору і слуху: JAWS. 5.0, MAGic 9.0, Open Book. В 2008 році волонтери УТОСу: професор, зав.кафедрою Української банківської академії Макаренко М.І. та заст. директора виробничої організації УТОС Валуєв С.П., який опікується соціальними питаннями, установили в бібліотеці-філії №17 нові програми для людей з вадами зору: Max-Reader v 5,6 та JAWS.6.20 , які допомагають швидко знайти озвучені книги з Інтернету.


На одному з комп’ютерів встановлені розвиваючі ігри, якими дуже охоче користуються діти та молодь - інваліди.


Бібліотекарі щороку аналізують читання людей з обмеженими фізичними можливостями. Звичайно, читацькі інтереси працюючих інвалідів відрізняються від інтересів непрацюючих. Є інваліди, що навчаються і потребують особливої уваги і підтримки літературою. Але всім цим людям потрібна соціальна адаптація, соціальний захист. Великою популярністю користується картотека матеріалів про людей з обмеженими фізичними можливостями, які мають великі досягнення в житті.


Серед користувачів групової інформації по темі „Соціальний захист” – керівники громадських організацій по роботі з інвалідами..


Бібліотека-філія №17 готує списки літератури „Соціальний захист людей з обмеженими можливостями”, а також отримує подібну бібліографію з ЦМБ ім. Т. Г. Шевченка. Постійно оновлюється тематична папка ксерокопій за цією темою, інформаційний стенд «Захист прав і інтересів інвалідів». Поповнюються конвалюти за іншими темами, цікавими для цієї групи користувачів. Завдяки Інтернету виконуються складні довідки, бібліотекарями готуються рекомендаційні вебліографічні списки, частина з них надходить до бібліотеки з Інтернет – центру ЦМБ ім. Т. Г. Шевченка.


Щорічно для інвалідів та батьків дітей – інвалідів бібліотека проводить круглі столи – зустрічі з представниками міськвиконкому, депутатами міської ради, педагогами, психологами та іншими спеціалістами на теми: „Інтегроване навчання: проблеми та шляхи розвитку”, „Як подолати самотність”, „Від милосердя – до любові”, проведена конференція «Соціальному захисту неповносправних - увагу суспільства і держави», на якій були представники пенсійного фонду, управління соціального захисту. Нещодавно в бібліотеці-філії №17 пройшло засідання „круглого столу” „Діти-інваліди: проблеми соціального захисту та інтеграції в суспільство”. В засіданні брали участь батьки дітей-інвалідів, голова громадської організації „Доля”, заступник начальника відділу соціального забезпечення, зав.відділенням територіального центру „Берегиня”, голова правління громадської організації „Світоч” та інші. Мета засідання - привернути увагу спільноти до проблем сімей, в яких виховуються діти з особливими потребами.


В рамках програми «Радість спілкування» цікаво пройшов вечір-спілкування «У теплі людських сердець» для молодих інвалідів громадських організацій: спортивний клуб «Фенікс» та «Натхнення». 


В теплій, задушевній атмосфері, за чашкою кави вирішувалися проблеми людей з обмеженими можливостями, в якому приймали участь голова обласної організації інвалідів, зав. відділеннями територіального центру «Берегиня», голова громадської організації «Наша родина», голова правління громадської організації літературно-мистецька студія «Світоч». В програмі вечора прозвучала цікава концертна програма учасників студії «Світоч», знайомство з виставкою робіт молодих інвалідів «Струни душі». На виставці були представлені чудові керамічні вироби, м’які іграшки, ткацькі вироби, в’язані речі, вироби з бісеру, картини. Переможці були нагороджені грамотами, призами. Цікаво пройшов вечір-спілкування для молодих інвалідів спортивної організаціїї „Фенікс” та „Натхнення”- „Людина починається з добра”. В програмі вечора концертна програма літературно-мистецької студії „Світоч” та самих інвалідів, дискотека, спілкування за чашкою чаю, знайомство з літературою на книжкових стендах.


Нікого не залишила байдужим виставка робіт молодих інвалідів „Ми духом незламні” територіального центру „Берегиня” та його відділення „Спільнота”. Присутнім сподобались прекрасні керамічні і ткацькі вироби, вироби з дерева, м’які іграшки, в’язані речі, картини з бісеру , пластиліну. Переможці отримали призи від спонсорів. Для учасників було влаштовано святковий вечір з іграми, розвагами, дискотекою.


Центр допомоги інвалідамРазом з громадською організацією інвалідів „Доля” до Дня ветерана провели годину добра „Даруйте, друзі доброту”. Добрі слова до ветеранів прозвучали від заступника міського голови, директора територіального центру „Берегиня”; учасники літературної студії „Світоч” подарували концерт, працівники бібліотеки познайомили присутніх з новими надходженнями, кожен ветеран отримав подарунок. 


При бібліотеці-філії №17 працює жіночий клуб «Берегиня», створений на базі осередку «Берегиня» Сумського відділу Союзу Українок. Центр допомоги інвалідам Своїм гаслом клуб обрав слова славної патріотки України Ірини Сеник «Пошукаймо доріг поєднати усіх…». Головний напрямок роботи клубу – українознавчий. Це проведення просвітницько-виховних заходів по відродженню української культури, традицій, звичаїв, виховання національної свідомості, гордості за свій український народ. Клуб підтримує зв’язки з різними просвітницькими організаціями: Сумським відділом Союзу Українок, «Просвітою». Сумські письменники, поети – часті гості засідань, які проводять членкині клубу. Тісні зв’язки має клуб з австралійською діаспорою, яка присилає літературу в подарунок бібліотеці. До бібліотеки приїздили з Австралії Леся Богуславець – дочка письменника Д.Нитченка, письменниця, редактор державної радіостанції СБС в Мельбурні, Тамара Базалицька, членкиня Союзу українок Австралії та інші.


Леся Богуславець-дочка письменника Дмитра Нитченка, редактор державної радіостанції С.Б.С. в Мельбурні (український відділ, програми українською мовою).


В своїй книзі „На прощу до рідної землі", (десять подорожей в Україну), розповідає про зустріч з членами осередку „Берегиня" Сумського відділу Союзу Українок.


Центр допомоги інвалідамШироке представництво на цих заходах з різних державних установ, громадських організацій, журналістів ЗМІ привертають увагу до проблем інвалідів в нашому місті та зміцнюють авторитет спеціалізованої бібліотеки – філії №17.


Після таких резонансних заходів значно легше знаходити спонсорів, отримувати фінансову допомогу від депутатів Сумської міської ради та навіть самих читачів бібліотеки, які допомагають благодійними внесками, книгами тощо.


Співпраця абонементів ЦМБ ім. Т. Шевченка з ВП «Стиль» УТОГ.


Абонемент для дорослих та юнацький абонемент ЦМБ ім. Т. Г. Шевченка розпочали творчу співпрацю з виробничим підприємством «Стиль» УТОГ. Працівники відділів підбирають книги та періодичні видання на замовлення користувачів. Два рази на місяць проводяться інформаційно-бібліографічні заходи для співробітників та відвідувачів цього закладу. Вже пройшли цікаві зустрічі «Нас об’єднує книга», проведена заочна екскурсія «Інформаційні ресурси бібліотеки ім. Т. Шевченка», огляд-реклама «Вишивала я узори…».


Маємо надію на те, що люди з обмеженими можливостями стануть нашими постійними користувачами.

 • Режим роботи

  Понеділок - четвер з 9.00 до 20.00 години
  Субота - неділя з 10.00 до 19.00 години
  Вихідний день - п'ятниця
  Санітарний день - третя середа місяця


 • Пошук на сайті

  Введіть слово або словосполучення, яке Ви бажаєте знайти на нашому сайті:


 • Наші контакти

  Адреса:  Україна, 40000, місто Суми-МСП, вул. Кооперативна, 6

  Телефони: +38 (0542) 22-21-28, 22-47-69, 22-63-32

  Email: lib@library.sumy.ua